Najszczęśliwszy dzień w roku

Prezenty, słodycze, zabawy i konkursy zamiast lekcji w szkole a po południu zaproszenie przez dziadków na lody, wyjście do kina, do zoo lub na spacer i koniecznie upieczony przez zwykle bardzo zabieganą mamę najwspanialszy placek na świecie… Dzień Dziecka. Pierwszy dzień czerwca. Na progu wakacji i lata obietnica niezmierzonego, szczęśliwego czasu złożonego z dni, z których każdy będzie najwspanialszy, najniezwyklejszy, pełen przygód i codziennych cudów, jakie wypełniają przestrzeń dzieciństwa.


Święto, mimo że tak bardzo zakorzenione w naszej świadomości i tradycji, obchodzone jest zaledwie od około 70 lat. Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Miało to miejsce dnia 20 listopada i ta data została zaproponowana jako dzień obchodów święta najmłodszych, ostatecznie jednak zwyciężyła koncepcja, by poszczególne kraje ustaliły własne daty.
W Polsce jest to 1. czerwca, podobnie jak w Rosji, Chinach, Portugalii, w Czechach, na Słowacji i Ukrainie. We Francji i Włoszech dzieci świętują 6. stycznia, gdy obchodzone jest „Święto Rodziny”. Zakładają wtedy papierowe korony i w tym królewskim nakryciu głowy zasiadają razem z rodzicami do uroczystej kolacji, na deser otrzymując ciastka z wróżbami. We Włoszech grzeczne dzieci dostają słodycze, które przynosi wróżka o wyglądzie wiedźmy. Nie zasługujący na to wyróżnienie z powodu złego zachowania obdarowani zostają węglem. Tureckie maluchy mają swoje święto 23 kwietnia i jest ono niezwykle kolorowe - śpiewają i tańczą ubrane w regionalne stroje. Bardzo popularne jest także malowanie twarzy oraz zwyczaj puszczania latawców o niezwykłych, baśniowych kształtach. W Australii Dzień Dziecka przypada zawsze w pierwszą sobotę lipca, w Paragwaju obchodzony jest 16. sierpnia a w Brazylii 12. października. W Japonii Dzień Dziecka ma bardzo niezwykły charakter. 5.maja chłopcy razem z ojcami wykonują z papieru kolorowe karpie, będące symbolem odwagi, siły i determinacji. Czerwona ryba reprezentuje matkę, czarna ojca a niebieska syna. Karpie rozwieszane są na zewnątrz domów i w ogrodach. Dziewczynki świętują 3. marca – wspólnie z rodzicami wykonują kolorowe lalki, które ubierają w tradycyjne stroje. Z kolei dzieci w Szwecji nie otrzymują prezentów. Święto przypadające 20 listopada to dzień, w którym dorośli dyskutują o sprawach najmłodszych, takich jak edukacja bądź prawa dziecka. Gdzie mieszkają najszczęśliwsze maluchy? Być może za naszą zachodnią granicą, ponieważ tam Dzień Dziecka obchodzony jest dwa razy do roku – co stanowi pamiątkę czasu sprzed zjednoczenia Niemiec. Część wschodnia kraju świętowała pierwszego dnia czerwca a zachodnia - 20. września, dlatego obie daty zostały uznane za równorzędne. Mali Holendrzy nie mają swojego święta – dorośli mieszkańcy tego kraju uznali, że każdy dzień w życiu dziecka jest wyjątkowy i powinien być celebrowany jako niepowtarzalny i szczególny.
Mimo upływu czasu i różnych doświadczeń prawie każdy z nas ma w sobie coś z dziecka. Ciekawość, pasję, radość życia, optymizm, kreatywność i wyobraźnię. Dbajmy o te cechy, bądźmy wobec nich uważni, tak samo, jak jesteśmy wobec naszych dzieci.
Wszystkim dzieciom, dużym i małym, starszym i młodszym, kilkuletnim, nastoletnim, kilkudziesięcioletnim i nowym gościom na tym najlepszym ze światów składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech każdy dzień będzie radosnym początkiem i obietnicą dobra.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY