„Szlakiem” muzealnych skrzyń i kufrów

Zapraszamy na ciekawą wycieczkę do obiektów naszego Muzeum. Zwiedzanie można zacząć w zamku, w którym znajduje się bardzo duża kolekcja broni i uzbrojenia. Między bronią myśliwską, taraśnicą, armatkami i zbrojami znajduje się bardzo ciekawy zabytek liczący sobie około 300 lat - co czyni go rówieśnikiem będzińskiego Pałacu Mieroszewskich.


Mowa tu o drewnianej skrzyni obitej listwami z blachy, które tworzą kratownicę dekorowaną guzami. Skrzynia ozdobiona w części frontowej piękną rozetą z pozornym otworem na klucz, zapewne była dziełem mistrza kowalskiego. Zabytek ten jest bardzo tajemniczy, ponieważ od strony wewnętrznej skrywa bardzo skomplikowany mechanizm zamkowy. Po tak niezwykłym zabezpieczeniu skrzyni można wnioskować, iż jej funkcją pierwotną było przechowywanie ważnych dokumentów lub kosztowności. Ten wiekowy, ciekawy skarbczyk odnajdziecie Państwo gdzieś w naszym zamku. Oczywiście to nie koniec „opowieści skrzyniowych” dlatego po zwiedzeniu warowni zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich, gdzie czekają na Państwa równie wspaniałe skrzynie, ale czy posiadały te same funkcje użytkowe?
Odwiedzając wystawę etnograficzną, nie można pominąć skrzyni wiannej, w której panna młoda otrzymywała od rodziców haftowaną pościel, akcesoria kuchenne, stroje. Kiedy młoda żona przeprowadzała się do męża, jej skrzynia była niesiona na wyróżnionym miejscu w taki sposób, aby wszyscy sąsiedzi mogli zobaczyć bogactwo jej zawartości. Skrzynia z wystawy „W izbie zagłębiowskiej” jest pokryta niebieską malaturą, co czyni ją wyjątkową, ponieważ najczęściej spotykane skrzynie wianne były malowane w odcieniach brązu, zieleni, bordo, czasami żółci. Z badań etnograficznych wynika, że nasz zabytek to rzadkość pod względem kolorystyki. Po wnikliwym oglądzie tego kobiecego mebla proszę się skierować na I piętro pałacowych wnętrz, bo tam spotkacie Państwo aż dwie skrzynie – kufry o zastosowaniu podróżnym. Jeden z drewnianych kufrów posiada bardzo dekoracyjne okucia, a drugi jest malowany i należał do Elisabeth Budevs.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia obiektów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY