Zabytek miesiąca w kolorze lazurowego błękitu

Niebieski to jeden z najrzadziej występujących kolorów w świecie przyrody. Artyści wyjątkowo ukochali tę barwę tworząc na swych paletach różne jej odmiany, takie jak błękit lazurowy, kobaltowy, czy szafir.

Niemałym wydarzeniem w XVIII wieku było odkrycie w berlińskim laboratorium koloru o nazwie błękit pruski, który okazał się inspiracją dla takich twórców, jak William Turner i Pablo Picasso. Reasumując ten wywód należy zauważyć, że czego przyroda nie stworzy w dostatecznym zakresie uzupełnia człowiek.
W kolorze błękitu o barwie lazurowej głębi oceanów jest secesyjny piec ceramiczny znajdujący się w jednej z sal Pałacu Mieroszewskich. Niebieski kolor reliefowych kafli połączony z delikatną żółcią, złotem i zielenią ornamentu sprawia, że piec jest wyjątkowy, a cała jego dekoracyjność nadaje pomieszczeniu dostojeństwa. Chociaż błękit kojarzy się z chłodem, to z racji funkcji użytkowej zabytku, był on niegdyś nośnikiem ciepła, przytulności i doznań estetycznych. Prezentowany, narożny piec jest zbudowany z miśnieńskich kafli, a ich atrakcyjność, ażurowe drzwiczki do paleniska w formie wici roślinnych, wmontowany pejzaż na kaflu płytowym, sprawia że nasz zabytek z przełomu XIX i XX wieku jest jedyny w swoim rodzaju.
Zbliżają się wakacje i zapewne będziecie Państwo podróżować w okolice Szczecinka, gdzie w zamku, w sali restauracyjnej znajduje się piec ceramiczny z podobnego okresu. Będziński zabytek z piecem z województwa zachodniopomorskiego łączy klasyfikacja tego typu obiektów, jako piece narożne, dwuskrzyniowe z rzadko spotykaną dekoracją w formie pejzażu. W obu zabytkach uderza bardzo duże podobieństwo ujęcia tematu widoku, który ukazuje krętą drogę biegnącą w głąb przedstawienia, drzewa i płynący strumyk – z jedną różnicą – będzińska kreacja odzwierciedla pełnię soczystego lata, natomiast większy obraz z pieca w Szczecinku przypomina przejściową porę między zimą a wiosną z pozostałością śniegu.
Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Pałacu Mieroszewskich, aby podziwiać piec w kolorze lazurowym, a także zachęcamy do obejrzenie galerii fotograficznej, chociaż żadne zdjęcia nie oddadzą głębi kolorytu pieca - to trzeba zobaczyć na własne oczy.
Dzięki uprzejmości pracowników Zamku w Szczecinku ul. Mickiewicza 2, możemy Państwu pokazać zdjęcie równie pięknego pieca ceramicznego.

Piec secesyjny Pałac Mieroszewskich

pejzaż na kaflu płytowm Pałac Mieroszewskich

 Drzwiczki do paleniska Pałac Mieroszewskich
 
 piec zwieńczony koroną Szczecinek

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY