PODRÓŻE WAKACYJNE, CZYLI POLECANE MIEJSCOWOŚCI NA POCZTÓWKACH Z NASZYCH ZBIORÓW

Przypominamy Państwu pocztówkę wydaną przez Biuro Wydawnicze „Ruch” w 1968 r. przedstawiająca dom wczasowy FWP Bożena I w centrum Szklarskiej Poręby leżącej na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich w Dolinie Kamiennej.

 
Widoczna willa jest zbudowana w typie willowo-pensjonatowym należącym do budynków „rustykalnych”, czyli spójnych pod względem rozplanowania pomieszczeń, gabarytów, rozwiązań materiałowych i tożsamych z zabudową rolniczą lecz wyróżniających się poprzez detal architektoniczny. Na budownictwo w Szklarskiej Porębie ogromny wpływ miał ruch turystyczny, który wraz z modą na sporty zimowe w od połowy XIX do lat 30. XX w. oraz rozwojem komunikacji stał się motorem powstawania nowych budynków. Nie bez znaczenia były też wpływy nurtów zagranicznych, które w zgodzie z pięknym krajobrazem, miejscowymi tradycjami oraz materiałami budowlanymi stworzyły charakterystyczną zabudowę, a ta zaś wykreowała piękny klimat karkonoskich miejscowości.
Autorem zdjęcia do pocztówki jest Piotr Krassowski (26.11.1932 Warszawa - 4.11.1997 Warszawa) fotograf, od 1959 r. członek ZPAF od 1959 (Okręg Warszawski ZPAF). Krassowski fotografią zajmował się od 1954 r., brał udział w licznych wystawach i konkursach fotograficznych. Jego ulubionymi tematami były pejzaż, architektura, sceny

Opis: Szklarska Poręba – pocztówka ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY