WSPOMNIENIA MUZEALNE ZE STARYCH FOTOGRAFII

Odcinek nr 3 pt. „29 lipca 1956 roku – uroczystości otwarcia Muzeum w Będzinie”.

            Przybliżając Państwu dzień otwarcia zamku po zakończonych pracach rekonstrukcyjnych należy najpierw cofnąć się w czasie i przypomnieć, że muzealnicy prowadzili prace badawcze nie tylko w zakresie archeologii, ale też historii i etnografii przygotowując na 29 lipca wystawę pt. „Przeszłość Ziemi Będzińskiej”.

Komisja scenariuszowa wystawy w składzie: Włodzimierz Błaszczyk, Alicja Kulesz i Anna Stankiewicz wystosowała apel do społeczeństwa następującej treści: (…) Kierownictwo zbiera i kompletuje wszystkie dokumenty i materiały historyczne, (…) fotografie (…) związane z historią regionu. Dlatego zespół naukowy Muzeum zwraca się z gorącym apelem do społeczeństwa (…) osób prywatnych, które są w posiadaniu wyżej wymienionych rekwizytów o zgłaszanie się do Muzeum (…). Na prośbę pracowników naukowych odpowiedziało wielu mieszkańców miasta i regionu, dlatego m.in. dzięki ich darom muzealnikom udało się stworzyć i zaprezentować ekspozycję historyczną podczas otwarcia zamku. Różne grupy społeczne starały się pomóc pracownikom muzeum, w tym młodzież szkolna, która wykonała prace porządkowe wokół warowni o wartości 400 tysięcy złotych, a Spółdzielnia Spożywców - także w czynie społecznym - oszkliła muzealne gabloty i witryny. Prasa, a przede wszystkim „Trybuna Robotnicza” i „Dziennik Zachodni”, rozpisywała się przed i po uroczystościach podkreślając wkład społeczeństwa w odbudowę zamku oraz zachęcała do zwiedzania pierwszej wystawy, w której skład wchodziła kolekcja broni pochodząca z Muzeum w Gliwicach i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

            Nadeszła lipcowa niedziela a na ulicach Będzina pojawili się rycerze na swych rumakach z giermkami przy boku. Barwne średniowieczne stroje uczestników przedstawienia oczarowały młodszych i starszych mieszkańców. Trębacze w historycznych ubiorach ogłosili na rogatkach miasta, iż zamek królewski jest gotów na przyjęcie gości. Z udekorowanej trybuny ustawionej przed bramą główną warowni Prezydium Komitetu Otwarcia przywitało zwiedzających. Po hejnale z wieży rozpoczęły się wspaniałe uroczystości, które na Górze Zamkowej zgromadziły aż 20 tysięcy osób! Na festynie ludowym tańczyły dziewczęta w kolorowych, wirujących spódnicach z zespołów Pieśni i Tańca Szopienice, Estrady Domu Kultury Górnika w Sosnowcu, a z królewskiego miasta przyjechał Zespół Pieśni i Tańca Kraków. Pod murami zamku koncertowały Orkiestry Górnicze zaś na osobnej scenie tańczono w rytm modnych melodii. Przybyli goście mieli możliwość uczestniczenia w inscenizacji historycznej, wielu zabawach i konkursach. Wieczorem mury zamkowe rozbłysły od kolorowych sztucznych ogni, a ostatni dźwięk hejnału był znakiem rozejścia się do domostw.

            Uroczystość była wielkim wydarzeniem kulturalnym o zasięgu regionalnym, dlatego całemu przedsięwzięciu towarzyszyły różne hasła o ponadczasowym przekazie np.: Uczcie się szanować przeszłość i cenić ludzi, którzy tworzyli historię naszego regionu. Wszystkie punkty programu artystycznego zostały zarejestrowane przez kilku fotoreporterów a należy podkreślić, że w latach 50. XX w. rozwijał się ważny nurt fotografii reporterskiej w myśl maksymy Wilsona Hicks’a: (…) Obraz jest nowym pismem w służbie nowego świata (…) - (Wilson Hicks - amerykański dziennikarz, który wniósł znaczący wkład w rozwój fotoreportażu w latach 30. i 50. XX w.). W galerii prezentujemy Państwu fotografię reporterską uwieczniającą tamte, wesołe chwile m.in. przez obecnego mistrza śląskiej fotografii - Józefa Makala laureata prestiżowych nagród i wyróżnień na wystawach w Polsce i zagranicą. Fotografie zrobione podczas otwarcia zamku przez Makala wykazują ważną cechę dla całej jego późniejszej twórczości, albowiem jest w nich widoczna duża koncentracja na człowieku.

            Zapraszamy do galerii fotograficznej i liczymy, że zdjęcia rozbudzą u wielu z Państwa wspomnienia i jeżeli zechcielibyście się nimi podzielić to prosimy o kontakt: 32 267 77 07, wew. 26 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

             W następnym odcinku opiszemy Państwu wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych przez pracowników Muzeum na terenie powiatu będzińskiego.

Zamek w Będzinie od strony północno-zachodniej, lata 50. XX w. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. J. Makal. Trębacz z wieży ogłasza otwarcie zamku będzińskiego, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. J. Makal. Trybuna przed bramą zamkową, przemawia Wojewódzki Konserwator inż. arch. R. Romański, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. B. Gajdzik. Trybuna przed bramą zamkową, Prezydium Komitetu Otwarcia, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

Fot. Fijałkowski. Włodzimierz Błaszczyk – kierownik muzeum wprowadza dziennikarzy na dziedziniec zamkowy, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie

 

 

Fot. Fijałkowski. Pierwsi goście wchodzą do zamku, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie

 

Fot. J. Makal. Halabardnicy i służba zdrowia, oraz tłumy publiczności, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. J. Makal. Halabardnicy a w tle rozmarzony wartownik 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. J. Makal. Halabardnicy strzegący głównej bramy zamkowej, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. J. Makal. Średniowieczna warta i halabardnicy na murach zamkowych, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie

 

 

Fot. J. Makal. Wartownik przy stołpie, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

 Fot. Fijałkowski. Tłumy na spektaklu, Góra Zamkowa, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. Fijałkowski. Tłumy na spektaklu, Góra Zamkowa, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. Fijałkowski. Występ Zespołu Pieśni i Tańca Kraków, Góra Zamkowa, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. J. Makal. Występ zespołu ludowego, Góra Zamkowa, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. J. Makal. Występ zespołu ludowego, Góra Zamkowa, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

Fot. Fijałkowski. Tłumy publiczności na Górze Zamkowej podczas zabawy ludowej, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

 

 Fot. Fijałkowski. Sztuczne ognie rozświetlające zamek na zakończenie uroczystości, 29.07.1956 r. Z archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY