Podróże wakacyjne, czyli polecane miejscowości na pocztówkach z naszych zbiorów

Dzisiaj prezentujemy Państwu pocztówkę przedstawiającą legendarne schronisko w Wiśle. Karta pocztowa została wydana przez Biuro Wydawnicze Ruch w 1960 roku a autorem zdjęcia jest fotograf Jerzy Wendołowski (1913-1988).
Zilustrowany na widokówce obiekt wybudowano w latach 50. XX wieku z pierwotnym przeznaczeniem na prewentorium dziecięce.

Problemy finansowe - Stowarzyszenia Ligi Polskich Kobiet, które było inicjatorem przedsięwzięcia – spowodowały przekazanie budynku Polskiemu Towarzystwu Turystyczno – Krajoznawczemu, celem ukończenia inwestycji, w tym przystosowanie układu funkcjonalno-przestrzennego obiektu do ruchu turystycznego. Po ukończeniu tych prac Dom Wycieczkowy „Malinka” przyjął pierwszych gości, a byli nimi uczestnicy V Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży odbywającego się w Warszawie 1955 roku. W późniejszym okresie została zmieniona nazwa domu z „Malinka” na schronisko „Nad Zaporą” z racji jego usytuowania w pobliżu Małej Zapory w początkowym biegu Wisły.
W tym uroczym miejscu przyjmowano nie tylko grupy zorganizowane, ale również gości indywidualnych. Spędzenie wolnego czasu w otoczeniu pięknej przyrody cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego w 1966 roku obiekt zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na najwspanialsze, polskie schronisko. W ofercie wypoczynkowej „Nad zaporą” z lat 70. i 80. XX wieku znajdowało się 170 miejsc noclegowych, posiłki, sprzedaż pamiątek a dodatkowo w budynku mieściła się dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przedstawione na pocztówce schronisko w Wiśle obecnie nie funkcjonuje w dawnej formie. Po zmianie właściciela i generalnej przebudowie budynku w 2019 roku nadal są tu przyjmowani goście, ale status wypoczynku w obiekcie został dostosowany do dzisiejszych standardów czterogwiazdkowego hotelu.
Leśne otoczenie, wody Czarnej Wisełki oraz zalewu sprawiają, że istniejący w tym miejscu mikroklimat jest bardzo korzystny dla wczasowiczów. Zaś liczne szlaki umożliwiające uprawianie turystyki pieszej, rowerowej oraz narciarskiej są dużą zachętą do odwiedzenia „perły Beskidów”, jaką jest Wisła.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY