PODRÓŻE WAKACYJNE, CZYLI POLECANE MIEJSCOWOŚCI NA POCZTÓWKACH Z NASZYCH ZBIORÓW

Kończą się wakacje i opustoszeją nadmorskie plaże, jednak zachęcamy Państwa aby w drodze powrotnej do domu odwiedzić Gdańsk prezentowany na pocztówce z 1960 r.

Na widokówce fotograf uwiecznił obiektywem aparatu gdański plac reprezentacyjny – Długi Targ, a przy nim manierystyczne i barokowe kamienice odbudowane po zniszczeniach wojennych. Kilka z nich wyróżnia się dekoracją rzeźbiarską tworzącą widoki symboliczne i alegoryczne oraz wizerunki królów polskich. Przedstawienia władców nie bez powodu znalazły się na fasadach, ponieważ Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan II Kazimierz Waza, Jan III Sobieski czy Stanisław Leszczyński rezydowali w kilku kamienicach przy Długim Targu.
Nietrudno zauważyć, że autor zdjęcia do widokówki Jan Korpal (1916-1977) – polski artysta fotograf - użył efektownego zabiegu skadrowania budynków przy ulicy Długiej, co przełożyło się na ciekawą kompozycję obrazu. Autor zrobił zdjęcie przez przelot Zielonej Bramy przypominającej pałac i wybudowanej w XVI w. dla monarchów goszczących w Gdańsku. Budowla posiadająca cztery wejścia jest przykładem dzieła łączącego elementy architektury włoskiego renesansu z manieryzmem niderlandzkim. Podczas prac konserwatorskich zabytku prowadzonych na początku 2002 r. jeden z filarów podtrzymujący strop budowli zawalił się, a komisja badająca przyczyny katastrofy stwierdziła, że do destrukcji przyczyniło się m.in. zanieczyszczone środowisko. Po gruntownym, trwającym wiele lat remoncie Zielona Brama stała się Oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie zorganizowano wystawy stałe i czasowe.
Jeżeli zdecydujecie się Państwo na odwiedzenie tego historycznego miejsca to zachęcamy do zrobienia zdjęcia inspirowanego prezentowaną kartą pocztową oraz podzielenia się z muzealnikami swoją pracą. My ze swej strony obiecujemy, że przesłane fotografie zamieścimy na muzealnym fanpage’u.
Szerokiej i szczęśliwej drogi!
Zainteresowanych prosimy przesyłać zdjęcia na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Fot. J. Korpal, Długi Targ w Gdańsku, Biuro Wydawnicze „Ruch”, 1960 r. Karta pocztowa ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY