Spacer z historią w tle

W najbliższą sobotę, 12 września, mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w spacerze historycznym: : Osada, gród obronny, miasto nad Czarną Przemszą. Droga Będzina do nowoczesności. Wydarzenie jest częścią tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się pod hasłem Moja droga.

Na Wzgórzu Zamkowym uczestnicy spaceru poznają historię początków osadnictwa, następnie skierują swoje kroki do zamku gdzie na wystawie poświęconej historii Będzina poznają przeszłość średniowiecznego miasta oraz najważniejsze wydarzenia kolejnych stuleci, które wpłynęły na dalszy rozwój miasta. W czasie przejścia do Pałacu Mieroszewskich uczestnicy spaceru dowiedzą się, jaką rolę odegrała ta wybitna rodzina na pograniczu Śląska i Małopolski oraz zwiedzą wnętrza ich siedziby. Poznają także fakty związane z rozwojem przemysłu i kolei. Przystanek nad Czarną Przemszą dostarczy wiedzy na temat jak zmieniało się znaczenie rzeki w poszczególnych okresach rozwoju miasta. Zmiany, rozwój i zniszczenia, jakich doświadczył Będzin w XX wieku, zostaną omówione w czasie krótkiej wizyty w Domu Modlitwy Mizrachi oraz w Podziemiach będzińskich. Oblicza współczesnego Będzina oraz ochrona zabytków przeszłości to zagadnienia, które podsumują wydarzenie – spacer zakończy się na punkcie widokowym położonym na zboczu Wzgórza Zamkowego od strony Alei Kołłątaja.
Spotkanie uczestników wydarzenia o godzinie 10.00 przed bramą do Zamku.
Serdecznie zapraszamy!