Europejskie Dni Dziedzictwa - Droga życiowa dr Natalii Weisselbergowej

W dniu 19 września o godzinie 10.00 zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich na opowieść popartą prezentacją multimedialną: Droga życiowa dr Natalii Weisselbergowej, założycielki w Będzinie pierwszego w Zagłębiu nowoczesnego laboratorium medycznego.

Wykład przybliży pracę laboratorium w Będzinie, czyli pierwszej, nowoczesnej placówki medycznej na terenie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego w latach 1929-1939. Działalność będzińskiego laboratorium związana była z ogromnym nakładem sił jego założycielki dr Natalii Weisselbergowej, którą „droga życiowa” przywiodła ze Lwowa do naszego miasta. Słuchaczom zostanie przedstawiony ciekawy splot wydarzeń wpływający na fakt otwarcia w Będzinie placówki wykonującej wszystkie aktualne wówczas badania: kliniczne, chemiczne, bakteriologiczne, serologiczne.
Ten mało znany wątek z historii naszego miasta pozwoli skupić uczestników na „drodze” Będzina ku budowaniu nowoczesnego miasta w Niepodległej Polsce. Prezentacja multimedialna wraz z wykładem odbędzie się w Pałacu Mieroszewskich – Sala Wodzów Antycznych. Po prelekcji wszystkich uczestników spotkania zapraszamy na spacer do miejsca (ul. Małachowskiego), w którym funkcjonowała ta nowoczesna placówka medyczna. Na miejscu prelegent opowie o historii własnościowej kamienicy oraz zobaczymy co ciekawego obecnie mieści się w tej historycznej przestrzeni naszego miasta.  

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY