Model będzińskiego zamku w Kolejkowie w Gliwicach

W sobotę 19 września Muzeum Zagłębia w Będzinie gościło na otwarciu nowej makiety w Kolejkowie CH Europa Centralna w Gliwicach. W miejscu tym można zobaczyć świat kolei w miniaturze. Twórcy nowej makiety chcieli pokazać nasz region – nie tylko Śląsk ale i Zagłębie - jako wspaniałe miejsce relaksu, zabawy i edukacji. Na nowej makiecie zajmującej powierzchnię 35 m kwadratowych znalazło się m.in. jezioro z plażą i kempingiem, góry, 387 nowych „mieszkańców”, pokazanych w rozmaitych, często zabawnych sytuacjach oraz turniej rycerski i – dla nas najważniejszy element - średniowieczny Zamek w Będzinie z czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego.

Stąd też udział przedstawicieli Muzeum Zagłębia w premierze nowej makiety. Pracownicy muzeum z radością przyjęli zaproszenie na to wydarzenie, podczas którego mogli opowiedzieć nie tylko o historii obiektu, ale też o jego wszystkich tajemnicach, duchach, czarnych rycerzach, białych damach i legendach. Rozdawali również materiały promocyjne miasta Będzina i muzeum, ulotki i drobne gadżety jako upominki za prawidłowe odpowiedzi dotyczące historii tego pięknego obiektu.

Nowa makieta powstawała aż 9. miesięcy. Zachwyca szczegółami i zabawnymi scenkami. Zachęcamy do obejrzenia zarówno makiety zamku w Kolejkowie, jak i jej pierwowzoru, który na żywo również robi niesamowite wrażenie. Brak tylko smoka  i jego smoczej jamy poniżej murów zamkowych, które zobaczymy w Kolejkowie.

Muzeum Zagłębia ufundowało bezpłatne bilety wstępu do zamku w Będzinie, jako nagrody w konkursie organizowanym na Facebooku przez Kolejkowo. Z kolei dla osób, które odpowiedzą jako pierwsze na 5 pytań dotyczących historii naszego obiektu mamy 5 bezpłatnych biletów do Kolejkowa w Gliwicach, które można będzie wykorzystać do końca listopada 2020 r.

 Pytania:

1. Który król nakazał budowę zamku w Będzinie?

2. Który element zabudowy zamku jest najstarszy?

3. Czy zamek w Będzinie ma fosę?

4. Czy zanim zbudowano zamek, w tym miescu istniało wcześniej osadnictwo?

5. Czy na zamku będzińskim straszy jakiś duch?

Odpowiedzi prosimy wysyłać do wtorku - 22.09.20 do godz.10.00 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Autorzy prawidłowych odpowiedzi otrzymają informację zwrotną, w której dowiedzą się, gdzie można odebrać bilety do Kolejkowa.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY