Europejskie dni Dziedzictwa w Pałacu Mieroszewskich

W minioną sobotę w Pałacu Mieroszewskich odbyło się spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W hasło tegorocznej edycji brzmiące „Moja droga” wpisała się  historia rozwoju medycznego naszego miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

            Zgromadzeni pasjonaci historii wysłuchali prelekcji na temat drogi życiowej dr Natalii Weisselbergowej z domu Schutzmannn (1903-1990), która założyła i przez dziesięć lat (1929-1939) prowadziła w Będzinie laboratorium medyczne. Pierwsze w Zagłębiu Dąbrowskim laboratorium było placówką na wskroś nowoczesną mieszczącą się przy ulicy Małachowskiego 18, gdzie wykonywano badania kliniczne, chemiczne, bakteriologiczne, serologiczne, z tzw. „stacją Wassermana”. Jako kobieta postępowa, dr Natalia każdego roku uczestniczyła w stażach odbywających się w krakowskim Zakładzie Higieny, co pozwalało weryfikować wiedzę zdobytą w latach 1921-1927 na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza w zakresie chemii, mineralogii, krystalografii i mikrobiologii. Laboratorium będzińskie słynęło w całym regionie z rzetelnie wykonanych badań, a także ze świetnego wyposażenia m. in. w mikroskop binokularny Zeissa. Szeroki kontekst motywu drogi autorka prelekcji odnalazła w kolejach losu dr Natalii Weisselbergowej, które są istotną częścią lokalnej historii. Po zakończonym odczycie, popartym materiałem fotograficznym, wywiązała się dyskusja a jej uczestnicy zauważyli pewną analogię i wysnuli poniższy wniosek.

           Ogromne zaangażowanie naszej bohaterki w działalność zawodową na rzecz zdrowia obywateli, przywodzi na myśl ważną pracę dzisiejszych medyków i ich zmagania o wysoki poziom usług medycznych, co w czasach pandemii jest „na wagę złota”. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że gdyby nie okupacja niemiecka to osiągnięcia ambitnej dr Natalii w dziedzinie badań laboratoryjnych mogłyby stać się pomocne w obecnej walce z wirusami.     Po dyskusji wspólnie wybraliśmy się na spacer z historią w tle i odwiedziliśmy dom Modlitwy Mizrachi, do którego mógł zachodzić mąż i jednocześnie doradca właścicielki laboratorium w Będzinie.

 

 

Opis archiwalnych fotografii:

Dr Natalia Weisselberg przy pracy w będzińskim laboratorium, lata 30. XX w.

Dr Natalia w latach studenckich, lata 20. XX w.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY