Głowa nie jest od parady, czyli zagadkowy Będzin. Zadanie nr 1: x - y = całe mnóstwo schodów

Zapraszamy Państwa do wspólnej zabawy – na naszej stronie internetowej i fb będziemy zamieszczać zadania związane z obiektami Muzeum Zagłębia oraz historią naszego miasta i regionu. Uważni czytelnicy naszych wpisów z pewnością nie będą mieli problemu z ich rozwiązaniem – podpowiedzi znajdują się w opublikowanych artykułach. Rozwiązanie podane zostanie przy okazji zamieszczenia kolejnej zagadki.Zadanie nr 1: x – y = całe mnóstwo schodów

Podczas zwiedzania Zamku pewien młody turysta w wieku przedszkolnym zapatrzył się na dziedzińcu w letnie, sierpniowe  niebo. Oprócz pierzastych chmur i błękitu ujrzał nad głową wysoką wieżę.
- Jaka ona duuuża!!! – zawołał. - Ciekawe, ile jest schodów w środku!?
- Nie wiem, synku – padła odpowiedź – Na pewno całe mnóstwo.
- A ile to jest całe mnóstwo???

Zachęcamy Państwa do znalezienia odpowiedzi na to pytanie – w tym celu należy posłużyć się podanym powyżej wzorem.
Oblicz, ile wynosi x: pociąg jadący z Gliwic do Częstochowy zatrzymuje się na trzech przystankach, w nazwie których figuruje słowo Będzin. Przypomnij sobie ich nazwy i zsumuj liczbę wszystkich liter. Otrzymany wynik pomnóż przez ilość kondygnacji Zamku udostępnionych zwiedzającym, a następnie dodaj do niego sumę cyfr w dacie lokacji miasta.
Oblicz, ile wynosi y: przypomnij sobie imię pierwszego burgrabiego będzińskiej warowni odnotowanego w źródłach pisanych i policz litery w jego imieniu, a następnie pomnóż przez cyfrę określającą ilość kondygnacji, jaka pierwotnie znajdowała się w stołpie. Do otrzymanego wyniku dodaj mnożnik.
Wykonaj działanie: x – y, a dowiesz się, ile schodów prowadzi na stołp.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY