Dawne kartki świąteczne, odcinek IV „Kominiarz zawsze przynosił szczęście”

Na starych pocztówkach świątecznych oraz noworocznych częstym symbolem szczęścia jest kominiarz.

Zawsze w stroju firmowym i cylindrze, ze sznurem, kulą oraz drapakiem. W latach przedwojennych był to kominiarczyk, czyli radosne dziecko.   Kominiarz od dawna był kojarzony z powodzeniem, ponieważ prawidłowo udrożniony komin równał się bezpieczeństwu domostwa. Dla mieszkańców chałupy czy kamienicy mieszczańskiej pomieszczenie z piecem było wyjątkowe, ponieważ właśnie tam podczas długich, zimowych wieczorów można się było grzać a tlący się ogień gwarantował cieplą strawę. Takie  miejsce zwane „sercem domu” należało otaczać dbałością, w tym techniczną.

Na przemierzającego miejscowości kominiarza zawsze wyczekiwali gospodarze wierzący, że jego praca przyniesie domostwu długotrwałą ochronę przed pożarem. Do dnia dzisiejszego wizyta kominiarza może nas uchronić przed zaczadzeniem lub wybuchem gazu, dlatego usmoleni sadzą kominiarze są nadal symbolami szczęścia, a ich praca bardzo potrzebną i odpowiedzialną.

Zapraszamy do naszej galerii.

Cykl poświęcony kartom świątecznym jest inspirowany ubiegłoroczną wystawą: „Życzenia świąteczne w kartach pocztowych składane”, którą można było zobaczyć w będzińskim Pałacu Mieroszewskich. Na ekspozycji były prezentowane pocztówki świąteczne i noworoczne pochodzące głównie ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Karta świąteczna, kominiarczyk z świnką symbolizującą urodzaj w domu i zagrodzie, lata 20. XX w., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Karta świąteczna, kominiarczyk z podkową i listkami koniczyny na szczęście, ok. 1915 r., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Karta noworoczna, dwóch kominiarczyków z workami pieniędzy symbolizującymi życzenia zamożności na Nowy Rok, ok. 1915 r., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Karta noworoczna, kominiarczyk z symbolami dobrobytu – świnkami, ok. 1915 r., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Karta noworoczna, kominiarz, lata 50. XX w. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY