Konkurs na szopkę bożonarodzeniową


Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza do obejrzenie prac konkursowych zgłoszonych do XIX edycji konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”. Wystawa prezentuje prace wykonane na coroczny konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie, Muzeum Zagłębia i będzińską parafię św. Trójcy.

W tym trudnym dla nas wszystkich, 2020 roku konkurs organizowany jest już po raz XIX. Od lat przybliża tradycje świąt Bożego Narodzenia, jednocześnie sprawiając dzieciom wiele radości i przyczyniając się do ich rozwoju artystycznego. W dobie epidemii zgłoszono, jak można się domyślać znacznie mniej prac niż zazwyczaj, tym bardziej należy docenić trud i zapał jaki włożyli tegoroczni uczestnicy w przygotowanie swoich szopek.
Muzeum Zagłębia w Będzinie, jak co roku ufundowało specjalną nagrodę za wykorzystanie elementów regionalnych i ludowych z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego. Tym razem otrzymała ją szopka, w której wykorzystano elementy architektury naszego będzińskiego zamku. Inni uczestnicy również wykazali się pomysłowością w zakresie konstrukcji i zastosowanych materiałów – mamy szopkę ze Świętą Rodziną i Trzema Królami ozdobioną świetlną iluminacją, minimalistyczną w wyrazie szopkę w formie obrazka z Gwiazdą Betlejemską, szopkę w igloo oraz bardziej tradycyjne prace wykonane z papieru czy masy solnej.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY