Czekanie na lepszy czas

Przysiadły na chwilę w drodze ku tylko sobie znanym celom. Uwięzione na chwilę w szklanej tafli, która zatrzymała je w wędrówce. Barwy, kształty, dążenia, instynkty i nadzieje skute lodem. Przerwane podniebne podróże, zatopione w przejrzystym tu i teraz.

Przemierzający przestrzeń oczekują w bezruchu. Na lepszy dzień. Na nowy czas. Na silniejszy wiatr. Pióra, skrzydła, kolory. Wędrują dostojnym, czaplim krokiem, wyginają wdzięcznie wężowe szyje, by dostrzec zmianę. Zerkają ciekawe sójki, skupiony podróżniczek i cierpliwa sowa, starsza siostra filozofii. Wypatrują lądu leżącego gdzieś przed nimi, pod złotymi chmurami, ze wspaniałością drzew, motyli i trawy, która zawsze w pół drogi do nieśmiertelności. W morzu, które dotyka tego lądu, zielonookie syreny wyczesują z włosów wodorosty, myśląc o tym, że fizyka nie sformułowała wzoru na szczęście, a ono jest tuż za tymi trzema wyspami, na południe od tutaj, w zasięgu ręki, w zasięgu wzroku, w zasięgu skrzydeł ptaków, lecz poza granicą zrozumienia…

*

W związku z czasowym zamknięciem naszych obiektów zapraszamy Państwa do wirtualnego zwiedzania wystawy Tutaj i ponad czasem. Kreacje wyobraźni Elżbiety Dutkiewicz. W pierwszej odsłonie prezentujemy obrazy na szkle. Mamy nadzieję, że wkrótce będą Państwo mogli odwiedzić Pałac Mieroszewskich i podziwiać te niezwykłe prace. Na razie kilka z nich mogą Państwo zobaczyć w naszej galerii.

 

Czapla, Bażant

 

Sójka i podróżniczek, Żołna

 

Czapla

 

Sójka i podróżniczek

 

Elf

 

Syrena

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY