Wspomnienie świątecznego zapachu w Pałacu Mieroszewskich

W grudniu pałacowe wnętrza wypełnił zapach sosny i świerkowych gałązek. W Sali Jadalni Secesyjnej i Izby Zagłębiowskiej unosił się aromat suszonych owoców i grzybów, a wszystko za sprawą ekspozycji świątecznej przygotowanej przez muzealników.

W tym szczególnym, grudniowym czasie z wiadomych względów nie mogliśmy zaprosić Państwa do pałacu, dlatego przygotowaliśmy relację fotograficzną, natomiast na naszym fanpage’u obejrzycie Państwo wyjątkową prezentację pałacowej ekspozycji świątecznej.
Pierwsza część ekspozycji zainstalowana w Izbie Zagłębiowskiej pt. „Boże Narodzenie - nie tylko - w chałupie gzichowskiej” miała na celu przybliżenie świątecznego wystroju oraz zwyczajów panujących w izbie chłopskiej.
Zaś  druga część przygotowana Sali Jadalni Secesyjnej pt. „Wigilia w gzichowskim dworze u Państwa Krąkowskich” prezentowała nakrycie stołu wigilijnego wraz z dekoracjami u właścicieli majątku ziemskiego. Dla dobrego zrozumienia tytułu ekspozycji wyjaśniamy, że Dwór Gzichowski, Pałac Gzichowski jest historyczną nazwą pochodzącą od znaczenia posiadłości w kluczu gzichowskim. Nazwa rezydencji zmieniła się w latach 80. XX w. na rzecz określenia Pałac Mieroszewskich wskazującego rodzinę właścicieli majątku. Ekspozycja wigilijna, bazowała na tradycjach wywodzących się z XIX w., ale osadzonych w latach dwudziestolecia międzywojennego, dlatego w tytule został użyty termin Dwór Gzichowski. W okresie międzywojennym cały majątek ziemski wraz z zabudowaniami należał do Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich - Spółka Akcyjna, której administratorem dóbr był Mieczysław Krąkowski zamieszkujący z żoną Marią i synami w pałacu.
Trzeba podkreślić, że we wnętrzach pałacowych było pięknie i aromatycznie, ale zdecydowanie smutno, ponieważ nasza instytucja nie mogła Państwa gościć w swoich progach. Zapraszamy w grudniu 2021 i obiecujemy, że przygotujemy dla Państwa feerię zapachów świątecznych, które wszystkich wprowadzą w niezwykły, bożonarodzeniowy nastrój. W galerii prezentujemy kilka zdjęć z ekspozycji.

ZAPRASZAMY

Autorzy realizacji ekspozycji świątecznych: kustosz Małgorzata Hałasik, st. kustosz Aleksandra Rogaczewska, Anna Słota, Magdalena Hoły, Iwona Wasiliew, fot. A. Słota, M. Hałasik, M. Hoły.

Porcelana prezentowana na stole wigilijnym w Sali Jadalni Secesyjnej została udostępniona przez Muzeum Historii Katowic.

Muzealnicy składają podziękowania Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach, a zwłaszcza Pani Patrycji Jandzie, która wykonała piękne kwiaty z bibuły do wystroju świątecznego naszej izby. 

 

Świąteczny wystrój Izby Zagłębiowskiej, grudzień 2020 r., Pałac Mieroszewskich

 

Fragment wystroju świątecznego, Izba Zagłębiowska, grudzień 2020 r., Pałac Mieroszewskich 

 

Ołtarzyk wraz z XIX w. Biblią, Izba Zagłębiowska, grudzień 2020 r., Pałac Mieroszewskich 

 

Nakrycie stołu w Izbie Zagłębiowskiej w klimacie dwudziestolecia międzywojennego, grudzień 2020 r., Pałac Mieroszewskich 

 

Stół wigilijny w Sali Jadalni Secesyjnej, grudzień 2020 r., Pałac Mieroszewskich 

 

Zastawa w stylu art.-deco własność - Muzeum Historii Katowic w Katowicach, grudzień 2020 r., Pałac Mieroszewskich 

 

Choinka udekorowana ozdobami z papieru w formie pawich oczek, ptaszków o ludowych wzorach, łańcucha ze słomy oraz bibuły i innych zalecanych w podręcznikach z lat 20/30 XX w., grudzień 2020 r., Pałac Mieroszewskich

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY