Jadwiga Migowa – słynna reportażystka dwudziestolecia międzywojennego pochodząca z Będzina. Z cyklu „Kobiety na kartach historii Będzina”

Jadwiga przyszła na świat w 1891 roku, jako córka Józefa Gancwohla i Anny Kempińskiej. Rodzice wychowali córkę w duchu patriotyzmu, dlatego jako dorosła osoba działała w Legionach Piłsudskiego.

Po 1912 roku wstąpiła do organizacji „Strzelec” będącej w późniejszym czasie podstawą struktur Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Kobiety w „Strzelcu” zajmowały się wywiadem, kurierką, szyfrowaniem informacji, rozpoznawaniem terenu i brały udział w ćwiczeniach wojskowych. Po I wojnie światowej była już zaangażowaną działaczką narodową, legionistką oraz absolwentką Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod koniec lat 20. XX w. zamieszkała w Warszawie, a jej głównym zajęciem było dziennikarstwo. Pisała do takich gazet jak: „Kurier Poranny” oraz publikowała reportaże i wywiady z ówczesnymi gwiazdami w prestiżowych czasopismach „Świat” i „Kino”. Nie zapominała też o krakowskich wydawnictwach i regularnie wysyłała swoje artykuły do eleganckiego „Światowida”. W 1930 roku kierowała programem teatru „Rajski ptak”, który wystawiał spektakle w formie kabaretu artystyczno – literackiego pod dyrekcją Stanisława Wolińskiego. Wydała wiele poczytnych romansów np. „Szczęście przychodzi kiedy chce”, „Małżeństwo gwiazdy”, „Miłość o zmierzchu”. Jej powieści cieszyły się ogromną popularnością, ponieważ zawsze poruszały tematykę społeczną – przeważnie związaną z problemami kobiet. Współpracowała również z przemysłem filmowym, takim przykładem jest produkcja nakręcona w 1938 roku pt. „Moi rodzice rozwodzą się”, do której pod pseudonimem Kamil Norden napisała scenariusz. Po 1939 roku prowadziła jadłodajnię, a w 1942 roku została aresztowana przez gestapo. Po przesłuchaniu już nie wróciła do swojego życia. Została wywieziona do nazistowskiego obozu koncentracyjnego przeznaczonego dla kobiet w Ravensbrück na terenie III Rzeszy, gdzie przeprowadzano okrutne eksperymenty medyczne. Niestety Jadwiga Migowa z obozu nie wróciła.

Grupa literatów: Tadeusz Żeleński (pseudonim Boy), Jadwiga Migowa, Stanisław Mróz, Tadeusz Skarszewski-Żuk, 1933 r., ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY