Niezapomniana położna Stanisława Skowron – Ziajska. Z cyklu „Kobiety na kartach historii Będzina”

Stanisława urodziła się w 1899 roku w Będzinie w rodzinie Kopińskich, zmarła w 1960 r.
Ojciec był górnikiem, matka zajmowała się domem. Stanisława była ich najstarszym dzieckiem, a oprócz niej rodzice mieli dwie córki, Karolinę i Genowefę, oraz dwóch synów – Józefa i Bolesława.


Stanisława przed I wojną chodziła do szkoły w Będzinie, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zainteresowała się położnictwem. Na początku lat 20. XX wieku trafiła do Krakowa, gdzie uczyła się w Państwowej Szkole Położnych przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po powrocie z Krakowa z dyplomem położnej około 1922 roku rozpoczęła swoją pierwszą pracę w Będzinie. Potem przeniosła się do Strzemieszyc i tu przepracowała długie lata. Po wojnie zaistniały braki w personelu, dlatego Stanisława jako ceniona położna została przez służbę zdrowia delegowana do Bytomia do kliniki.
Była bardzo światłą kobietą. Czytała dużo książek. W szkole podstawowej nauczyła się bardzo dobrze mówić po rosyjsku. W czasie II wojny sama nauczyła się niemieckiego na tyle, aby porozumiewać się z pacjentkami lub zdać sprawę z narodzin przed administracją albo przed policją.
Była również niesłychanie wrażliwym człowiekiem, każdemu chciała pomóc, była szczególnie wyczulona na ludzką biedę. Gdy wiedziała, że noworodek urodzi się w rodzinie o fatalnej sytuacji materialnej (bieda spowodowana bezrobociem była częstym zjawiskiem) to nie tylko nie brała pieniędzy za swoją pracę ale także wynosiła z domu własną pościel na czyste posłanie dla rodzącej albo pieluszki dla noworodka.
Wcześnie owdowiała, samotnie wychowywała dwoje dzieci: córkę Teresę i Annę, córkę przyrodniego brata, której zastąpiła zmarłą matkę.
Dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu pomogła wielu kobietom przeżyć czas porodu i połogu. Pomogła wielu mieszkańcom Będzina i Zagłębia Dąbrowskiego bezpiecznie przyjść na świat.

Stanisława Skowron - Ziajska

 

Stanisława Skowron z córką Teresą

 

Stanisława Skowron z córką Teresą

Zdjęcia z archiwum rodzinnego Stanisława Wojtka, Edyty Dziwak  i Piotra Dziwaka.

Na podstawie: Sabina Jakubowska „Niezapomniane położne – Stanisława Skowron – Ziajska”,

Źródło: https://porod-niezapomniany.blogspot.com/p/pewnego-dnia-do-moichrak-trafia-ksiazka.html , dostęp: 12.03.2021 r.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY