„Spotkanie z kolorem – pejzaż”

W miniony piątek, 2 kwietnia, w Muzeum Zagłębia w Będzinie przygotowana została nowa wystawa malarstwa Beaty Sołtysik „Spotkanie z kolorem – pejzaż”. Ze względu na lockdown, wystawa nie jest dostępna dla zwiedzających. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja w kolejnych tygodniach się zmieni i do 16 maja zdążą Państwo zapoznać się z prezentowanymi przez Artystkę pracami w Pałacu Mieroszewskich.

„Spotkanie z kolorem – pejzaż” to malarski zapis miejsc z podróży w najdalsze zakątki świata w technice olejnej i akwareli. Piękno, które znamy z rodzimego, wiejskiego pejzażu, mazurskich zakątków lub tatrzańskich widoków zestawione z lazurowym wybrzeżem Oceanu Indyjskiego lub kładącego się spać Nowego Jorku.

Beata Sołtysik jest absolwentką Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w pracowni malarstwa prof. Lecha Kołodziejczyka oraz studiów podyplomowych z zakresu oligofrenopedagogiki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Artystka zajmuje się malarstwem, fotografią, florystyką. Tworzy w różnych technikach: akryl i olej na płótnie, akwarela, pastel sucha. Tematem jej prac jest architektura, martwa natura, kwiaty i pejzaż. Poza sztuką pasjonuje się także fotografią, ogrodnictwem i podróżowaniem.

Na co dzień Beata Sołtysik prowadzi warsztaty z rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty z florystyki dla dorosłych w Miejskim Klubie im. J. Kiepury w Sosnowcu. Z uczestnikami warsztatów, przygotowała 25 prac malarskich na otwarcie i stałą wystawę w stacjonarnym Hospicjum w Sosnowcu. Jest także laureatką Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Sosnowca za Upowszechnianie Kultury za 2010 r. Organizowała dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Sosnowcu festyny miejskie dla dzieci z okazji Dnia Dziecka oraz plenery malarskie i wystawy poplenerowe dla osób niepełnosprawnych.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY