Międzynarodowy Dzień Muzealnika

Dlaczego odwiedzamy muzea? Najczęściej popycha nas do tego ciekawość, potrzeba uzupełnienia bądź poszerzenia wiedzy. Rodzice zabierają tam dzieci aby wspólnie spędzić czas i stymulować rozwój intelektualny młodych ludzi. Starsze osoby chcą się rozwijać bądź wspominać minione czasy. Coraz częściej wizyta w muzeum staje się formą rozrywki, obowiązkowym punktem wyjazdów i wycieczek.


Są ludzie, którzy spędzają w zabytkowych wnętrzach całe dnie a czasami także noce. Bywają w nich niemal codziennie. Poświęcają im wiele myśli i godzin, oddają swoją energię, swój czas, swoje życie. Potrafią zamartwiać się koniecznością naprawy starych murów, drżą o transportowane eksponaty, cieszą się gdy konserwacja przywróci blask dawnym dziełom, ciągle z tą samą obawą odkurzają osiemnastowieczną sekreterę pamiętając, iż lekko utyka, oddają serce starym mapom, naczyniom, książkom, monetom. Co dostają w zamian? Poczucie, że mieli szczęście znaleźć się w wyjątkowym miejscu i czasie. I często idąc do pracy zazdroszczą sami sobie, że praca jest ich pasją a pasja stała się sposobem życia.
Muzealnicy, bo to o nich mowa, obchodzą swoje święto 18. maja. Ustanowione zostało w 1977 r. przez działającą przy UNESCO Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM). W tym roku obchodzone jest po raz czterdziesty czwarty.
Czego można życzyć muzealnikom w tym szczególnym dniu? Wiele pasji, wytrwałości i cierpliwości w niełatwej pracy, jaką wykonują, kreatywnego i pomysłowego stawiania czoła wyzwaniom i problemom, żeby za sukcesami naukowymi i badawczymi krok w krok podążały sukcesy finansowe. Wielu niezwykłych odkryć, spotkań z wyjątkowymi ludźmi, aby muzea żyły dzięki odwiedzającym je gościom a wystawy przyciągały uwagę, budziły emocje, refleksje i uśmiech. Aby turyści powracali w odwiedzane miejsca cieszyć się ich unikalnym charakterem. I żeby ludzie doceniali wiedzę, dobro i piękno.  
Właśnie takie życzenia chcemy złożyć koleżankom i kolegom muzealnikom.
Wszystkiego najlepszego!

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY