Dzień Matki

Macierzyństwo to doświadczenie, które nie zna granic przestrzennych ani czasowych. I dlatego w wielu kulturach, miejscach i czasach szczególnym kultem otaczano postać bogini – matki, symbol płodności, urodzaju i kreacji życia. Dzień Matki obchodzony jest niemal w każdym zakątku świata. Znajduje się w kalendarzu aż 140 krajów.  Święto celebrowane jest w różnych formach i terminach. Mieszkańcy 63 krajów świętują w drugą niedzielę maja, w Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja.


Jaka jest geneza tego święta? W siedemnastowiecznej Anglii obchodzono dzień określany jako niedziela u matki. Był on wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku. Powrócono do niego po II wojnie światowej.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych, w 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Natomiast Julia Ward Howe od 1872 roku promowała Dzień Matek dla Pokoju. W 1905 roku ustanowiono Dzień Matki, który w 1914 roku został uznany za święto narodowe.
W Polsce przedwojennej święto obchodzono w maju (nie było ustalonej stałej daty), jego organizacją zajmował się PCK. Obecnie święto przypada 26 maja. W tym dniu mamy obdarowywane są laurkami, kwiatami i innymi prezentami, w szkołach i przedszkolach odbywają się akademie na cześć mam, w czasie których dzieci mogą pochwalić się swoimi talentami i umiejętnościami.
W tym wyjątkowym dniu staramy się podziękować naszym mamom za trud włożony w opiekę nad nami, za bezwarunkową miłość, wsparcie, troskę, zrozumienie – za wszystko to, za co tak naprawdę nie sposób podziękować, a co możemy przekazać naszym dzieciom i następnym pokoleniom.
Życzymy Wszystkim Mamom, aby czuły się wyjątkowo nie tylko od święta, ale także na co dzień. 

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY