Udało się odnaleźć „skarb” burgrabiego :-)

Ostatnie zajęcia w ramach Wakacyjnych Warsztatów Muzealnych rozpoczęły się na dziedzińcu zamkowym, gdzie uczestnicy odnaleźli list burgrabiego będzińskiego zamku – Mikołaja Kornicza  Siestrzeńca. Burgrabia zarządzający zamkiem i jego załogą mieszkał tu w XV w., ale według legendy jego duch pojawia się czasami na murach zamkowych. W liście znajdowały się wskazówki dotyczące zadań jakie uczestnicy zajęć powinni wykonać, aby odnaleźć skarb.

Trzeba było wykazać się wiedzą i spostrzegawczością, np. dobrze przypatrzyć się zdobieniom na broni zamkowej, „uporządkować” zbiory zamkowe i pałacowe, wskazać zmiany jakie zaszły w bryle zamku od czasów Mathiasa Gerunga, który uwiecznił Będzin na XVI-wiecznej weducie czy na przykład zademonstrować potyczkę  rycerzy. Skarbem ukrytym w kasie zamkowej okazały się pamiątki muzealne. Emocji było dużo a dzień naprawdę upalny. Ochłodę nasza dzielna drużyna poszukiwaczy skarbu znalazła w Podziemiach będzińskich, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzała podziemne korytarze poznając ciekawą historię tego obiektu.

Kolejne wakacyjne zajęcia „Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia” odbędą się w sierpniu. Informacja o zapisach znajdzie się niebawem na stronie internetowej muzeum www.muzeumzaglebia.pl

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY