Międzynarodowy Dzień Archeologii

24 lipca 2015 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie zainaugurował obchody Międzynarodowego Dnia Archeologii na gruncie polskim. Święto narodziło się w Wielkiej Brytanii i stamtąd rozprzestrzeniło na cały świat. Ta idea służy przybliżeniu ogółowi społeczeństwa tajników pracy archeologów, uczuleniu wszystkich na powagę problemu zachowania dziedzictwa dawnych kultur dla potomnych i, wreszcie, odrobinie zabawy i rozrywki na tematy archeologiczne.

Święto służy zwróceniu uwagi na liczne aspekty specyfiki zawodu. Specjalistów w tej dziedzinie spotyka się przecież nie tylko na stanowiskach stricte archeologicznych, lecz również w gruzach XIX – wiecznych zakładów przemysłowych (archeologia industrialna), przy penetracji dna zbiorników wodnych (archeologia podwodna), na polach bitew i w miejscach straceń, przy wszelkiego rodzaju inwestycjach związanych z przemieszczaniem większych mas ziemi (tzw. nadzory archeologiczne) a także w zaciszu ich własnych pracowni, gdzie usiłują poskładać wszystkie te fragmenty minionego świata w jedną spójną całość, by je później zaprezentować we wszelkiego rodzaju publikacjach. W Muzeum Zagłębia funkcjonuje od lat dział archeologii. Zabytki archeologiczne, pozyskane podczas odbudowy zamku stanowiły zalążek uzupełnianego na bieżąco zbioru. Wykopaliska prowadzone na wielu okolicznych stanowiskach pozwoliły na tyle uzupełnić stan gromadzonej kolekcji, że możliwe stało się organizowanie wystaw poświęconych najdawniejszym dziejom ziemi będzińskiej. Nasze artefakty otaczamy troskliwą opieką konserwatorską i staramy się sukcesywnie publikować.

W ostatnim czasie Muzeum Zagłębia wspólnie z Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich wydałoKatalog wybranych zabytków ze stanowiska archeologicznego na Górze Zamkowej w Będzinie”. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z tą publikacją. 

  1. Fragment wczesnośredniowiecznego naczynia z Góry Zamkowej z charakterystycznym zdobieniem 

 

  1. Prace wykopaliskowe na cmentarzysku rzędowym na Górze Zamkowej

 

  1. Pierścienie z okresu średniowiecza wydobyte z grobów

 

  1. Odkrycie pozostałości aresztu miejskiego na płycie rynku w Czeladzi 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY