25 października – Międzynarodowy Dzień Artystów

Pomysłodawcą święta jest Chris MacClure, malarz pochodzący z Kanady. Celebrowanie tego szczególnego dnia ma na celu podkreślenie wkładu, jaki artyści wnoszą w życie nas wszystkich wywierając wpływ na otoczenie, architekturę, modę. Wypowiadając się poprzez różne formy sztuki artyści tworzą dzieła ponadczasowe, unikalne, wyrażające uniwersalne wartości. Postrzeganie artystów zmieniało się w ciągu wieków – byli uważani za dziwaków, ekscentryków a wyprzedzając czasy, w których przyszło im żyć i tworzyć pozostawali niezrozumiani i niedoceniani.

 

Międzynarodowy Dzień Artystów jest szczególnie ważny dla muzealników, którzy organizując wystawy i wydarzenia promujące sztukę mają kontakt z twórcami i efektami ich pracy. Muzea, mimo że kojarzą się przede wszystkim z eksponowaniem sztuk plastycznych, organizują wiele innych wydarzeń – koncertów, wieczorków poetyckich, które wzbogacane występami wokalistów, instrumentalistów lub inscenizacjami w wykonaniu aktorów zachwycają widzów kunsztem i artyzmem.
Twórczość jest nieodłączną cechą rodzaju ludzkiego i towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Może Międzynarodowy Dzień Artystów zainspiruje Państwa do poszukania w sobie iskry jakiegoś talentu?
 
 
 
 
 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY