Warsztaty muzealne z wazą i bransoletką w roli głównej

W piątek - w Pałacu Mieroszewskich - gościliśmy młodzież z dwóch klas Szkoły Podstawowej nr 5 w Cieszynie. Jedna z grup uczestników wzięła udział w warsztatach poświęconych biżuterii noszonej przez modnisie z epoki brązu, a druga stworzyła wazę, do której inspiracją był cenny zabytek z XVIII wieku pochodzący z Holandii.

Waza z Delft, znajdująca się w pałacu, jest ozdobiona malaturą nawiązującą do mitu greckiego o złotym runie, dlatego dzieci chętnie wysłuchały opowieści o Jazonie i wspólnie wyciągnęliśmy morał z tej historii. Podczas części warsztatowej, na wazach wykonanych przez małych artystów, nie zabrakło motywów zwierzęcych i kwiatowych. Po zakończeniu pracy gotowe dzieła zostały poddane procesowi schnięcia, a dzieci w tym czasie udały się na prezentację multimedialną dotyczącą ceramiki z Delft.

Druga grupa dzieci stanęła przed wyzwaniem polegającym na własnoręcznym wykonaniu bransoletki. Miała być wzorowana na motywach zdobniczych pradziejowej kultury łużyckiej. Chwilę wcześniej, podczas prezentacji multimedialnej dowiedziały się, że zdobiące wyrób dwie naprzemiennie skręcone spirale z drutu brązowego symbolizowały wówczas najwyższe w wierzeniach animistycznych bóstwo słoneczne. Nasi mili goście poradzili sobie z tym zadaniem, niektórzy lepiej, inni nieco gorzej ale pod koniec zajęć wszystkie bransoletki nadawały się do założenia na nadgarstek, można więc mówić o osiągnięciu sukcesu. Najważniejsze, że wszyscy twórczo i wesoło spędzili czas. 

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY