Projekt „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody” – HAFCIARSTWO

Projekt „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody” – HAFCIARSTWO

W kwietniu w Pałacu Mieroszewskich odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu etnograficznego „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. W tym miesiącu poznawanym przez uczniów rzemiosłem było hafciarstwo.

Podczas spotkania przekonaliśmy się, że haft potrafi zyskać wielu zwolenników, niezależnie od płci i wieku. W części teoretycznej etnograf Muzeum Zagłębia Anna Góra przybliżyła historię hafciarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem wyszyć i haftów zdobiących tradycyjną odzież i stroje.    

W części warsztatowej, w tajniki tego niezwykle inspirującego i ciekawego zajęcia uczniów wprowadziła Pani Kornelia Machura, z wykształcenia etnolog, dla której tego rodzaju forma krzewienia tradycji stanowi swoistą misję. Podczas warsztatów uczestnicy poznali podstawowe ściegi oraz przy użyciu tamborków, igieł, tkanin  i kolorowych nici wykonali pierwsze samodzielne wyszycia. Zaangażowanie z jakim pracowali uczniowie, pozwala żywić nadzieję, że spotkanie z haftem nie pozostanie tylko i wyłącznie doskonałą lekcją cierpliwości, rozwijającą zdolności manualne. Być może będzie to początek nowej, interesującej pasji? Tego życzymy i zachęcamy do udziału w następnym, majowym spotkaniu, podczas którego poznawać będziemy plecionkarstwo.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY