Noc Muzeów 2017 – Pałac Mieroszewskich, Zamek, Podziemia Będzińskie, Dom Modlitwy „Mizrachi”

Noc Muzeów 2017 – Pałac Mieroszewskich, Zamek, Podziemia Będzińskie, Dom Modlitwy „Mizrachi”

20 maja podczas Nocy Muzeów licznie przybyli goście mieli okazję nie tylko zwiedzać obiekty Muzeum Zagłębia w nietypowych godzinach, ale również skorzystać z wielu przygotowanych z tej okazji atrakcji. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

W Pałacu Mieroszewskich w magię starej fotografii wprowadziła prezentacja przygotowana przez kuratora wystawy - Joannę Kobryń przedstawiająca historię fotografii. Po prelekcji symboliczną wstęgę otwierającą Noc Muzeów przeciął Wiceprezydent Będzina Rafał Adamczyk. Uroczyste otwarcie było zarazem wernisażem wystawy "Magia Starej Fotografii", na której zaprezentowano ponad 100 eksponatów, w tym aparaty fotograficzne i sprzęt fotograficzny. Warto wspomnieć, że pomysłodawcą i koordynatorem wystawy był Adam Sygacz. Na odwiedzających pałac czekało epokowe atelier fotograficzne, gdzie każdy mógł przebrać się w historyczne stroje i przenosząc się w czasie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci także mogły poczuć odrobinę magii fotografii na przygotowanych dla nich zajęciach, gdzie przebrane w strój czarodzieja na tle zagłębiowskiej chaty tworzyły swoje własne magiczne kadry. Dodatkową atrakcją fotograficznej Nocy Muzeów były spotkania z zaproszonymi gośćmi - fotografem mody i mistrzami fotoreportażu. Zaledwie 25-letni Bastek Czernek opowiadał o swoich niemałych doświadczeniach w dziedzinie fotografii mody. Maciej Jarzębiński - fotoreporter m.in. Gazety Wyborczej prezentował ciekawe cykle zdjęć i chwile zatrzymane w kadrze. O zdjęciach i ciekawostkach ze swojej pracy opowiadał fotoreporter Bogdan Kułakowski - laureat wyróżnienia w konkursie World Press Photo w 1980 roku. Ostatnim gościem był jeden z najlepszych śląskich fotoreporterów Andrzej Grygiel, który spośród setek tysięcy fotografii prezentował te opisujące zmiany na Śląsku i w Zagłębiu na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Przy Podziemiach Będzińskich wartę pełnili żołnierze wermachtu, wprowadzając gości w klimat Będzina z czasów II wojny światowej. Na zwiedzających czekała również grochówka i strzelnica interaktywna obsługiwana przez studentów kierunku „Bezpieczeństwo Narodowe” WSB w Dąbrowie Górniczej. 

Przy Zamku prym wiodły atrakcje przygotowane przy współpracy z Bractwem Rycerskim Zamku Będzin, a wszystko to zorganizowane zostało w ramach XIV Turnieju Rycerskiego. Ciekawą innowacją podczas tegorocznej Nocy Muzeów było udostępnienie zwiedzającym Domu Modlitwy „Mizrachi”, gdzie można było posłuchać o dziejach Żydów będzińskich i historii samego miejsca. 

Dziękujemy za liczne przybycie na Noc Muzeów 2017. Do zobaczenia za rok!

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY