Ostatni dzień Wakacyjnych Warsztatów Muzealnych – czyli opowieści o sztuce

Ostatni dzień Wakacyjnych Warsztatów Muzealnych – czyli opowieści o sztuce

W pierwszej części zajęć uczestnicy pobudzali wyobraźnię w oparciu o wcześniejszą  prezentację „Opowieści dziwnej treści  … o sztuce”.

Poznali wiele ciekawych inspiracji artystycznych, które zaczerpnięte były z kanonów historii kultury i sztuki. Różnorodność zaprezentowanych sylwetek twórców oraz ich dzieł, również  miała duży wpływ na efekt końcowy, jakim były prace manualne. Młodzi artyści szukali ukrytych kształtów w kolorowej plamie barwnej, którą wcześniej samodzielnie wykonali przy użyciu farb wodnych. Ćwiczenie z wyobraźni okazało się miłym zaskoczeniem zarówno dla wszystkich dzieci, jak i dla naszych dorosłych gości. Bo jak powiedział  jeden z zaprezentowanych na zajęciach artystów Victor Nunes  „wszystko może być sztuką…” 

Zajęcia plastyczno-muzyczne pn. „Zagrajże skrzypeczku, nie po staroświekcu” wprowadziły uczestników w świat instrumentów ludowych, odkrywając przed nimi nieznane dotąd dźwięki. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały budowę i działanie instrumentów ludowych m.in. dzwonków, terkotek, skrzypiec, bębnów, piszczałek,  a także spróbowały sił podczas gry na dzwonkach pasterskich oraz na bandżo. Dowiedziały się także, że kozą możemy nazwać nie tylko sympatyczne rogate zwierzę, ale także dudy podhalańskie - czterogłosowy instrument z grupy aerofonów stroikowych.

W części plastycznej przygotowana kolorowanka – zgadywanka pozwoliła na usystematyzowanie zdobytej wiedzy, poprzez wyszukiwanie brakujących elementów instrumentów ludowych i ich dorysowanie. Nasze spotkanie zakończyło samodzielne ozdabianie drewnianych flecików, które dzieci mogły zabrać ze sobą do domu. 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejną dawkę wrażeń, już w sierpniu.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY