„Spotkanie z kolorem – pejzaż”. Wystawa malarstwa Beaty Sołtysik

Od piątku, 2 kwietnia 2021 roku, w Pałacu Mieroszewskich będziemy prezentować wystawę malarstwa Beaty Sołtysik „Spotkanie z kolorem – pejzaż”.

Pejzaż jest aktywną wokół nas przestrzenią, czy jest krajobrazem natury czy pejzażem miejskim, który można zinterpretować różnymi narzędziami twórczymi. Tym razem narzędziami do pracy twórczej posłużyły farby, płótno i papier. Pejzaż interesuje mnie przede wszystkim z powodu kolorów, zmienności, związanej ze zmianami pór roku, czasem, światłem i porą dnia. To wszystko swą intensywnością prowokuje nas, artystów do nowych poszukiwań malarskich. Każde spotkanie z nowym, ciekawym miejscem, to źródło nowych emocji i zachwytu, a także początek procesu tworzenia. Bierzemy farby, pędzle i budujemy nasz obraz. Struktura na obrazie, którą można dotknąć oraz kolory farb, nakładane warstwowo pędzlem i szpachlą nabierają jeszcze większego emocjonalnego, wręcz metafizycznego znaczenia.” – mówi Artystka.

Beata Sołtysik (ur. 11 maja 1970 r.) jest absolwentką Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w pracowni malarstwa prof. Lecha Kołodziejczyka oraz studiów podyplomowych z zakresu oligofrenopedagogiki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Artystka zajmuje się malarstwem, fotografią, florystyką. Tworzy w różnych technikach: akryl i olej na płótnie, akwarela, pastel sucha. Tematem jej prac jest architektura, martwa natura, kwiaty i pejzaż. Poza sztuką pasjonuje się także fotografią, ogrodnictwem i podróżowaniem.

Na co dzień Beata Sołtysik prowadzi warsztaty z rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty z florystyki dla dorosłych w Miejskim Klubie im. J. Kiepury w Sosnowcu. Z uczestnikami warsztatów, przygotowała 25 prac malarskich na otwarcie i stałą wystawę w stacjonarnym Hospicjum w Sosnowcu. Jest także laureatką Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Sosnowca za Upowszechnianie Kultury za 2010 r. Organizowała dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Sosnowcu festyny miejskie dla dzieci z okazji Dnia Dziecka oraz plenery malarskie i wystawy poplenerowe dla osób niepełnosprawnych.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

- III miejsce w pierwszej polskiej edycji Konkursu „Ziemia Planeta Kobiet”, a 38 miejsce na świecie. Konkurs corocznie organizowany jest przez Fundację „Yves Rocher” - Instytutu Francuskiego w Paryżu ( 2007 r.)

- wyróżnienie na I Międzynarodowej Wystawie Kwiatów w Tychach „Flora Silesia” (2007 r.)

- wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Secesyjne kamienice Mieszczańskie w obiektywie” przyznane  przez Płockie Towarzystwo Fotograficzne (2010 r.)

Wystawa pokonkursowa w Muzeum Mazowieckim w Płocku

- wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym „Recykling w obiektywie” ( 2011r.)

- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ogrodnik Doskonały organizowanym przez miesięcznik „Mój Piękny Ogród”  (2016r.)

WYSTAWY indywidualne i zbiorowe :

- wystawa wiosennych kompozycji florystycznych w Art Cafe Muza w Sosnowcu

- wystawa malarstwa „Światła i cienie Wenecji”

- udział w Międzynarodowej Wystawie Kwiatów w Tychach

- udział w Międzynarodowej Wystawie Kwiatów w Chorzowie

- wystawa malarstwa i fotografii „Impresje paryskie”

- wystawa fotografii „Sosnowiec  w obiektywie”

- wystawa fotografii „Barcelona bez tajemnic”

- wystawa fotografii  i malarstwa „Wspomnienia z podróży”

- wystawa fotografii „Śnieg , Mróz i Lód”

- wystawa akwareli „ Ogród barw”

- wystawa zbiorowa „Artyści dla Hospicjum”

- wystawa indywidualna malarstwa „ Barwy natury" w Muzeum w Sosnowcu

- wystawa pasteli „Czarno-białe i w kolorze"

- wystawa malarstwa „Barwy natury”

- wystawa fotografii „New York, New York”

Scenografie florystyczne do koncertów, odbywających się w Sosnowcu m.in.:

- Koncert ” Dziewczyny z Sosnowca „-Hala Sportowa Zagórze

- Koncert „Polscy Tenorzy Pamięci Jana Kiepury”- Hala Sportowa Zagórze

- Koncert X Festiwalu Sosnowieckich Dni Muzyki  Znanej i Nieznanej- Scena przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu

Wystawa potrwa do 16 maja. Serdecznie zapraszamy!