Wernisaż wystawy malarstwa Beaty Jurkowskiej pt. "Krajobrazy serca, duszy i umysłu"

Wernisaż wystawy malarstwa Beaty Jurkowskiej pt. "Krajobrazy serca, duszy i umysłu"

Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac Beaty Jurkowskiej „Krajobrazy serca, duszy i umysłu”, który odbędzie się 13 września 2018 r. o godzinie 18.00  w Pałacu Mieroszewskich.

 

Beata Jurkowska (26.01.1957 r. – 30.01.2015 r.)

    Beata Jurkowska urodziła się w Miechowie koło Krakowa. Wczesne lata spędziła w Małopolsce, otoczona urokliwym, pagórkowatym krajobrazem ziemi miechowskiej. W latach 1979 -1983 studiowała na krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach. Swój warsztat malarski doskonaliła w pracowni Jerzego Dudy-Gracza. Grafiki i projektowania graficznego uczyła się w pracowni Stanisława Kluski. W 1983 roku uzyskała dyplom z malarstwa i grafiki książkowej.
Zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce (m.in. Warszawa, Katowice, Kraków, Bielsko-Biała, Zakopane, Zielona-Góra, Szczecin) i na świecie, m.in. w Japonii (Tokio), USA (Santa Fe), Niemczech (Stuttgart), Holandii (Beuningen), Francji (Sainte-Geneviève), Grecji (Paros). Brała udział w plenerach malarskich i aukcjach charytatywnych. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
    Przez kilkanaście lat artystka mieszkała i tworzyła na terenie Zagłębia. To tu - w latach osiemdziesiątych - powstała jej pierwsza pracownia. Poza malarstwem, pasją Beaty Jurkowskiej była muzyka, która towarzyszyła jej w pracy twórczej, była jej inspiracją. Artystka pisała także wiersze.

Na wystawie "Krajobrazy serca, duszy i umysłu" prezentujemy przekrojowo twórczość malarską Beaty Jurkowskiej. Artystka poprzez swoje obrazy przenosi widza do wyimaginowanego świata, do sfery duchowych doznań i odczuć. Jest to świat z pogranicza snu i jawy, zniekształcony, gdzieniegdzie rozpływający się jak senne marzenie. Widzimy nostalgiczne sceny, urywki metafizycznej rzeczywistości, na którą składają się krajobrazy, pagórki, drzewa, zwierzęta, przedmioty oraz postaci. Wszystko to jest odrealnione, pozbawione praw fizyki, przetworzone przez wyobraźnię.  Widzimy również odwołania do muzyki, która była ważnym elementem w życiu artystki.

Zapraszamy do odbycia niezwykłej podróży do tego barwnego, surrealistycznego świata, pełnego emocjonalnych doznań, którego odbiór będzie łatwiejszy dzięki indwidualnym odczuciom i spontanicznym skojarzeniom niż racjonalnej analizie.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY