Pod koniec kwietnia bieżącego roku, przypada 275 rocznica konsekracji kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Katarzyny w Będzinie- Grodźcu. Najprawdopodobniej obiekt ten został poświęcony 23 kwietnia 1744 roku, w dzień św. Wojciecha. Natomiast w wielu wydawnictwach oraz w publikacjach internetowych, pojawia się data tego wydarzenia, ustalona na 29 kwietnia 1744 roku. Budowę tej murowanej świątyni rozpoczął ówczesny proboszcz ks. Wojciech Ciołkowicz  w latach dwudziestych XVII wieku. Obiekt ten powstał m.in. dzięki wsparciu ks. Jana Józefa Uniszowskiego, prebendarza kaplicy św. Doroty w Grodźcu, który objął parafię św. Katarzyny w 1735 roku. Nowy budynek zastąpił wcześniejszy kościół drewniany funkcjonujący w tym miejscu, który uległ pożarowi. Murowana świątynia została poświęcona w kwietniu 1744 roku, przez biskupa sufragana krakowskiego Michała Kunickiego. Ten charakterystyczny obiekt sakralny będący ważnym punktem na mapie Będzina, przetrwał do dnia dzisiejszego. Od czasu poświęcenia, dokonano jednak architektonicznych modyfikacji grodzieckiego kościoła.