Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: [ROOT]/images/galeria/6_11_nike.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/6_11_nike

7 grudnia bieżącego roku, przypada 80. rocznica zniszczenia przez hitlerowskich Niemców, pomnika Anioła Pokoju, który znajdował się w Będzinie na placu 3 Maja. Monument ten upamiętniał żołnierzy 11 Pułku Piechoty Ziemi Będzińskiej, którzy polegli w czasie wojny polsko- bolszewickiej w latach 1920- 1921.

Wojskowi tej jednostki stacjonujący w będzińskich koszarach, na przełomie 1919 i 1920 roku strzegli także polsko- czeskiej linii demarkacyjnej. Już 19 marca 1921 roku wmurowano kamień węgielny pod miejsce upamiętniające żołnierzy jednostki. Projekt pomnika wykonał prof. Adolf Szyszko- Bohusz, który był m.in. autorem przebudowy będzińskiego Zamku. Natomiast wykonawcą monumentu był rzeźbiarz Stanisław Majchrzak (uczeń Xawerego Dunikowskiego). Pomnik miał podstawę w kształcie błyskawicy, na której znajdowała się figura Anioła Pokoju, w postaci nagiej kobiety z rozpostartymi skrzydłami, trzymającej w górze wieniec laurowy. Napis na pomniku brzmiał: „POLEGŁYM OBROŃCOM OJCZYZNY- ŻOŁNIERZOM 11. PUŁKU PIECHOTY”. Monument został uroczyście odsłonięty 11 czerwca 1933 roku, a wiele osób, również współcześnie, określa go jako będzińską Nike, nawiązując do greckiej bogini zwycięstwa. Niektórzy określali go również jako miejscową Statuę Wolności. Natomiast 7 grudnia 1939 roku, pomnik ten jako symbol polskości, został zniszczony przez niemieckich okupantów i przez długi czas pozostawał w tym miejscu pusty skwer. Pomimo że monument istniał jedynie przez kilka lat, stał się symbolem Będzina. Dopiero w 1993 roku na miejscu dawnego pomnika Anioła Pokoju, odsłonięto monument w kształcie walca, poświęcony jak brzmi napis: „POLEGŁYM ZA WOLNĄ POLSKĘ”. Jego autorem był architekt Romuald Malina, zaś wizerunek orła zaprojektował Eugeniusz Samek.

{gallery}galeria/6_11_nike{/gallery}