05 listopada 2014 roku w Pałacu Mieroszewskich odbył się wernisaż wystawy czasowej „Militaria w miniaturze”, przygotowanej z okazji 25 – lecia pracowni modelarskiej w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Będzinie.

Sekcja modelarstwa istnieje w PMDK od 25 lat. Zajęcia cieszą się niesłabnącą popularnością, co może dziwić w dobie komputerów i Internetu. Młodzież w nich uczestnicząca ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach modelarskich. W ciągu kilku ostatnich lat młodzi modelarze z Będzina zdobyli 29 dyplomów, medali i pucharów. Grzegorz Majzel, szczególnie dumny jest z Bartka Horosza, który zaczynał w jego modelarni, jako 6 letni chłopiec i w krótkim czasie wyrósł na „rasowego” modelarza, który odniósł ogromny sukces wygrywając swą dioramą zawody międzynarodowe. Obecnie uczestnikami zajęć są dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Klejenie i malowanie plastikowych modeli jest dla nich nie tylko nauką historii,  ale też ogromną frajdą. Chłopcy uczą się też pracy w grupie, cierpliwości, precyzji i wytrwałości, która musi cechować każdego modelarza. Wykonanie jednej makiety może zając nawet rok pracy.Na wystawie zaprezentowano ponad 100 prac. Głównie plastikowe modele militarne - samolotów, okrętów, samochodów wojskowych, czołgów i innych pojazdów pancernych oraz kilka makiet i dioram, np. lotniska, przedstawiające różne sceny i wydarzenia z figurkami ludzi i budynków.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie przez Dyrektor Muzeum Zagłębia podziękowań dla autorów prac, za udostępnienie modeli na wystawę.

Czas wernisażu umilił zebranym występ dzieci z klasy instrumentów perkusyjnych Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Ich nauczyciel - Adam Polachowski bardzo ciekawie opowiadał o instrumentach, na których zagrali młodzi artyści – ksylofonie, werblu klasycznym i werblu szkockim oraz o prezentowanych utworach muzycznych, podkreślając ich związek z militariami i sztuką wojenną. Na przykład werbel pełnił niegdyś w wojsku funkcje radiostacji, zagrzewał do walki, służył do przekazywania rozkazów.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY