W dniach 27 i 28 listopada Muzeum Zagłębia w Będzinie organizowało w Pałacu Mieroszewskich „Spotkania andrzejkowe”. Uczestnicy zajęć poznali tradycje wróżb andrzejkowych i katarzynkowych.

Katarzynki  były odpowiednikiem wróżb, w których brały udział w wigilię św. Andrzeja niezamężne dziewczęta. Wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnera organizowane były w nocy z 24 na 25 listopada - w wigilię św. Katarzyny aleksandryjskiej. Obecnie w zabawie andrzejkowej bierze udział młodzież obojga płci i ma ona bardziej niezobowiązujący charakter.

Główną atrakcją naszego spotkania był czynny udział we wróżbach takich jak: lanie wosku i wróżenie z butów. Można się było dowiedzieć jak będzie miał na imię nasz ukochany lub wybranka naszego serca. Sprawdzaliśmy też, która z dziewcząt pierwsza wyjdzie za mąż – niektóre będą musiały niestety jeszcze poczekać - oraz czy czeka nas w najbliższym czasie bogactwo. Najwięcej emocji dostarczyło odczytywanie przyszłych zdarzeń z cienia rzucanego na ścianę  przez figurę otrzymaną z lanego przez ucho od klucza wosku. Zabawa była przednia, wszyscy uczestnicy, nawet ci starsi, z wielkim zaangażowaniem brali udział we wszystkich proponowanych wróżbach chcąc poznać swoje przeznaczenie.