Do czego służą kołatki, dlaczego w Wielki Piątek kąpano się w rzekach, kim były żaczki i w czym miało pomóc połykanie bazich kotków? Odpowiedzi na te i wiele innych interesujących pytań mogły poznać dzieci, które w marcu odwiedziły Muzeum Zagłębia w Będzinie.

W dniach 19.03.2015 – 31.03.2015 r. w Muzeum Zagłębia w Będzinie odbyły się wielkanocne warsztaty etnograficzne. Adresatem zajęć były przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych.
Z wielkanocnej propozycji skorzystało 9 placówek oświatowych z Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Bobrownik. Łącznie w zajęciach wzięło udział blisko 250 osób.

Podczas wielkanocnych warsztatów uczestnicy zostali zapoznani z obrzędami i zwyczajami związanymi z okresem Świąt Wielkanocnych oraz wykonali prace plastyczne o tematyce wielkanocnej.
Wszystkie zajęcia zostały oparte o prezentacje multimedialne i eksponaty znajdujące się w zbiorach Działu Etnografii, a także urozmaicone zagadkami multimedialnymi.

W tym roku Dział Etnografii przygotował dwie propozycje warsztatów edukacyjnych pod nazwą „Obrzędowość Świąt Wielkanocnych” oraz „Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym”.

Warsztaty „Obrzędowość Świąt Wielkanocnych” wprowadziły uczestników w świat obrzędowości charakterystycznej dla terenu Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska, przybliżając także szereg zapomnianych już zwyczajów.

Tworząc bibułkowe koguciki dzieci dowiedziały się jaką symbolikę ma kogut -ptak solarny, który obwieszczając nadejście świtu stał się znakiem zwycięstwa światła nad ciemnością i zmartwychwstania.

W ramach warsztatów „Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?” uczestnicy dowiedzieli się jakie produkty żywnościowe powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyku, jak koszyki wielkanocne zmieniały się na przestrzeni wieków. W części warsztatowej wykonały własne bibułkowe koszyczki.

Dziękując za przyjemnie spędzony czas i skorzystanie z muzealnej propozycji mamy nadzieję, że udział w warsztatach rozbudził wśród dzieci zainteresowanie tradycjami wielkanocnymi, będąc tym samym zachętą do ponownych odwiedzin Muzeum Zagłębia.