W sali centralnej Pałacu Mieroszewskich dnia 29 kwietnia 2015 r. o godzinie 12.00 odbędzie się konkurs historyczny pod nazwą „Tropiciele historii Muzeum Zagłębia  w Będzinie”.

Konkurs jest adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Zgłoszenia były przyjmowane do 16 kwietnia 2015 r. Zgłosiło się 21 uczestników ze szkół w Będzinie  i Sosnowcu.
Celem konkursu jest popularyzacja historii lokalnej, budowanie świadomości historycznej, a także aktywizacja uczniów do poznawania wartości kulturowych regionu.
Organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt pytań, o różnym stopniu trudności, które dotyczyć będą historii Muzeum Zagłębia w Będzinie, obiektów muzealnych, a także eksponatów prezentowanych na wystawach. W pierwszym etapie jury wyłoni pięciu najlepszych uczestników, którzy w dalszej części konkursu zmierzą się z coraz trudniejszymi pytaniami.
Laureaci otrzymają dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Muzeum Zagłębia w Będzinie, pozostali uczestnicy konkursu dyplomy za udział i materiały promocyjne.