Dnia 19 czerwca 2015 w o godzinie 12.00 na Zamku odbyła się kolejna prelekcja historyków Muzeum Zagłębia. Wystąpienie skierowane było do uczniów będzińskich liceów, a jego temat stanowiły wzbogacające w znaczny sposób kolekcję zbiorów broni pistolety Flobert i Lefouscheux.

Uczestnicy prelekcji z pierwszego wystąpienia dotyczącego pistoletów Flobert dowiedzieli się m.in. kim był wynalazca owych pistoletów, jak działa nabój z bocznym zapłonem i wreszcie do czego służyła ta broń. Floberty stosowane były jako broń rowerowa, odstraszająca np. psy. Używali jej przykładowo listonosze- rowerzyści. Ponadto niektóre modele są przykładem pistoletów salonowych przeznaczonych dla rozrywki w restauracji czy barze.

Drugi referat dotyczył kolekcji Lefauscheux. Słuchacze mogli zapoznać się z budową pistoletów, poznali również tajniki naboju sztyftowego. Pistolety Lefauscheux używane były m.in. przez kobiety  w celach samoobrony. Natomiast Lefauscheux model 1858 używany był przez polskich powstańców styczniowych, francuską marynarkę wojenną oraz wojska obu stron wojny secesyjnej.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy broni na Zamku oraz na wrześniowe prelekcje historyków Muzeum Zagłębia w Będzinie.