Prezentowany eksponat jest jednym z najnowszych nabytków jakimi może poszczycić się aktualnie Muzeum Zagłębia w Będzinie. Stanowi on (wraz z pozostałymi pistoletami systemu Lefauscheux oraz pistoletami Flobert) wzbogacenie dotychczasowej kolekcji broni i uzbrojenia na Zamku.

 

Twórcą pistoletów systemu Lefauscheux był żyjący w XIX w. francuski rusznikarz Casimir Lefaucheux. Prezentowany pistolet jest bronią sześciostrzałową pojedynczego działania. Model ten wyróżnia się luksusowym wykonaniem. Stanowią o tym m.in. piękna rękojeść z okładziną z  rogu bydlęcego, bęben zdobiony bogato ornamentyką roślinną. Ponadto na kurku widoczny jest grawerunek w kształcie owalu z przecinającymi się wewnątrz liniami. Na rękojeści wokół śrub mocujących nakładka ornamentowana na przemian w linie i motywy kropliste. Posiada on również wiele wybitych  znaków: na czole bębna od strony kurka widoczny jest znak owalny trzeciej próby wytrzymałościowej z LIEGE, znak N pod koroną oraz liczba kompletacyjna „22”. Na szkielecie kolby wybito również 22 i inicjał „L-R”. Dla poręczności noszenia w kieszeni rewolwer posiada składany język spustowy. Pod lufą osadzony jest ruchomo wypychacz pustych łusek z bębna. Ten konkretny model nie posiada szczerbinki, a jedynie muszkę na końcu lufy.

Ciekawe są również naboje używane w tym modelu. Są to naboje scalone sztyftowe. Nabój systemu Lefaucheux opierał się na zastosowaniu wystającego z boku łuski trzpienia, który po uderzeniu kurkiem odpalał spłonkę ukrytą wewnątrz łuski. Nabój okazał się na tyle skuteczny, iż wiele innych firm zaczęło produkować strzelby i karabiny zasilane tą amunicją.  Szybko zaczęto nazywać je "lefoszówkami". System ten zaadaptowano do wielu rodzajów broni, oprócz strzelb i karabinów wytwarzano rewolwery
i pistolety różnych kalibrów. Mimo swoich wad – igły łatwo było wykrzywić, uniemożliwiając odpalenie – lefoszówki były w szerokim użyciu, zarówno wśród cywilów, jak i wojska.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia całej kolekcji pistoletów na Zamku.

Karolina Stolorz
Historyk Muzeum Zagłębia w Będzinie

pistolet_Lefauscheux

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY