Portret zagłębiowski w pracach    Grupy Plastycznej RELACJE

 W Pałacu Mieroszewskich od 17.09. do 10.10.2015 r. będą prezentowane prace plastyczne Grupy RElACJE. Opiekunem artystycznym grupy jest Artysta – Plastyk Czesław Gałużny dbający o to, aby Jego podopieczni wystrzegali się unifikacji, kreując swe dzieła na bazie  własnej wrażliwości.
W wystawionych realizacjach plastycznych widać fascynacje artystów tematyką zagłębiowskich ulic, budynków oraz przyrody. Wystawa pokazuje jak bardzo temat miasta i jego zakątków inspiruje członków grupy w warstwie przestrzennej, architektonicznej oraz duchowej. Na ekspozycji artyści zaprezentowali duże i mniejsze  formy abstrakcyjne charakteryzujące się fantastyczną plamą i feerią, czasami ostrych barw, uwikłanych w przemyślanym? chaosie. Główną cechą wystawy jest zróżnicowanie prac plastycznych pod względem technik i nośnika ekspresji, co sprawiło, że odbiór wystawy stał się bardzo ciekawy.
Początki funkcjonowania grupy należy datować na 1997 r., kiedy to  Zbigniew Zdzienicki – nauczyciel pasjonujący się  malarstwem i fotografią, założył działalność gospodarczą pod nazwą  Spotkania z Plastyką. W 1999 r. działalność grupy założonej przez Z. Zdzienickiego zostaje zawieszona i w jej miejsce powstaje Grupa Plastyczna RELACJE. Działania artystyczne jej członków są prowadzane pod okiem i według koncepcji Czesława Gałużnego, co owocuje uczestnictwem w  konkursach plastycznych, realizacją artystycznych projektów oraz wystawami – w Dąbrowie Górniczej, Olkuszu, Pilicy, Szymbarku, Sławkowie, Bielsku-Białej, Chorzowie, Sosnowcu, Zawierciu a obecnie w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Prace podopiecznych Czesława Gałużnego i Zbigniewa Zdzienickiego były prezentowane także za granicą. Jedną z ciekawszych realizacji wystawienniczych stała się wspólna ekspozycja z grupami Atelierstrasse i Obere-Nahe w Idar-Oberstein – partnerskim mieście  Sosnowca.  Do grupy RELACJE  należą ludzie o wspólnej, pięknej pasji, która jest sztuką „dyskusji plastycznej” na temat postrzegania  świata.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY