27 września 2015 r. Muzeum Zagłębia w Będzinie miało przyjemność gościć w Pałacu Mieroszewskich ekipę ze Szlachetnej Paczki, którzy nagrywali filmik „Super W poszukiwany, Szlachetna Paczka Będzin 2015” zachęcający do przystąpienia do drużyny Wolontariuszy Szlachetnej Paczki.

Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. W tym roku Szlachetna Paczka jest organizowana po raz piętnasty. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku, kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin.

Dzisiaj projekt Szlachetnej Paczki ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polce łączy działania setek tysięcy osób. Tylko w 2014 roku Paczka połączyła niemal 1 000 000 Polaków! W tej edycji Paczka dotrze do ponad 600 rejonów na terenie całej Polski!

W Będzinie szlachetna Paczka działa od 2009 r. i pomaga rodzinom z naszego regionu.