Muzeum Zagłębia, z nieukrywaną radością, informuje o udostępnieniu dla zwiedzających nowego wnętrza, jakim jest jadalnia w stylu Secesji Wiedeńskiej. Meble i część rzemiosła artystycznego są własnością Muzeum Zamkowego w Pszczynie i zostały pozyskane w ramach współpracy międzymuzealnej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia okazałej jadalni z ozdobami na meblach zaprojektowanymi przez słynnego cyzelatora Georga Klimta, brata Gustava Klimta – jednego z najsłynniejszych przedstawicieli nurtu secesji wiedeńskiej.

Prezentowana jadalnia jest realizacją kolejnego etapu zmian, jakie są planowane w Pałacu Mieroszewskich. Przypominamy, że w 2014 r. nasza instytucja rozpoczęła współpracę z Muzeum w Gliwicach, co zaowocowało pozyskaniem mebli w stylu Biedermeier. Przekształcenia w pałacu na II kondygnacji mają na celu stworzenie wnętrz pokazujących style w meblarstwie od XVIII do XX wieku.

Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że prace, wybitnego będzińskiego artysty - Samuela Cyglera, po odświeżeniu, będą prezentowane w nowej odsłonie aranżacyjnej, w sali na II kondygnacji Pałacu Mieroszewskich. Otwarcie nowej sali poświęconej Samuelowi Cyglerowi zostanie zakomunikowane na naszej stronie internetowej.

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego muzeum jest dbałość o stan zachowania eksponatów, dlatego prace profesora Jana Świderskiego zostały wycofane po wieloletnim eksponowaniu, a część z nich zostanie oddana do pracowni konserwatorskiej. Po zakończeniu zabiegów konserwatorskich dzieła profesora i Janiny Kraupe-Świderskiej, staną się tematem wystawy czasowej.

Małgorzata Hałasik - Dział Sztuki i Fotografii Muzeum Zagłębia