Corocznie w okresie wakacji Muzeum Zagłębia w Będzinie przygotowuje program bezpłatnych zajęć dla dzieci, które spędzają ten czas w mieście. Warsztaty przybliżają historię i tradycje regionu Zagłębia oraz zapoznają uczestników z różnymi dziedzinami działalności muzealnej. Program obejmuje spotkania z muzealnikami, zajęcia tematyczne związane z aktualnymi wystawami czasowymi, spotkania warsztatowe i zwiedzanie obiektów.

Dla młodszych uczestników organizowane są różnego rodzaju gry i zabawy terenowe. W tym roku w trakcie „spaceru z Misiem Uszatkiem” dzieci nauczą się np. rozpoznawać gatunki drzew i roślin rosnących w zabytkowym parku przy Pałacu Mieroszewskich.Na Wzgórzu Zamkowym dowiedzą się „W co się bawić …,.”. Będą też zajęcia na wystawie „Dobranocki mojej babci i mamy”, malowanie na szkle, zabawy rycerskie na dziedzińcu zamkowym, zajęcia plastyczne oraz nietypowe zwiedzanie Podziemi Będzińskich (powiązanez wykonywaniem zadań, np. trzeba będzie odczytać tajemniczy napis zapisany szyfrem). Przygotowaliśmy również konkursy związane ze zbiorami muzealnymi.

W 2016 roku „Wakacyjne Warsztaty Muzealne - Odkrywamy ślady przeszłości”, odbędą się w dniach: 05.07, 6.07 i 7.07, 8.07. w godz. od 10.00 do 13.00.W programie tegorocznych warsztatów znalazły się:

„Wakacyjne Warsztaty Muzealne – Odkrywamy ślady przeszłości”

5 lipca 2016

10.00 - 11.30 – „Zostań rycerzem” - gry i zabawy dla dzieci na dziedzińcu zamkowym

11.30 – 13.00 - „Rycerz” - malowanie na szkle (Oficyna przy Pałacu Mieroszewskich)

6 lipca 2016

10.00 – 11.30 -  „Na dobranoc, dobry wieczór - spotkanie z bohaterami wieczorynek”. Zwiedzanie wystawy czasowej „Dobranocki mojej babci i mamy”, warsztaty plastyczne (Pałac)

11.30 – 13.00 – „Uszatek poznaje przyrodę” – zabawa terenowa w parku przy Pałacu Mieroszewskich (park przypałacowy)

7 lipca 2016

10.00 – 12.00 - „W co się bawić … na Wzgórzu Zamkowym?” - zabawa terenowaw Podziemiach Będzińskich, gry i zabawy ruchowe w Miejscach Magicznych (rozpoczęcie przy Podziemiach Będzińskich, Wzgórze Zamkowe)

12.00 – 13.00 – Spacer do zamku, wejście na wieżę

8 lipca 2016