Eksponatem miesiąca jest komplet przedwojennych naczyń przeznaczonych do przechowywania przypraw.

W skład zestawu wchodzi sześć pojemników. Naczynia wsparte na czterech niskich nóżkach, wykonano z fajansu, ozdabiając od frontu granatowym motywem w postaci kwiatów, kłosów oraz pionowych przerywanych linii z wpisaną nazwą ingrediencji.W skład kompletu wchodzą cztery pojemniki z pokrywami, z napisami: Goździki, Korzenie, Muszkat, Kminek oraz dwa pojemniki bez pokrywek z napisami Pieprz oraz Cynamon. Pojemniki sygnowane są napisem "SM Chodzież", co oznacza, że pochodzą z Fabryki Fajansu w Chodzieży, której właścicielem w latach 1921 - 1934 był Stanisław Mańczak (SM), poznański złotnik i przedsiębiorca.

Cztery spośród sześciu pojemników zdobią wnętrze kredensu znajdującego się na stałej wystawie etnograficznej pn.”Izba zagłębiowska”.