Fundacja „Warsztat Wiedzy” wraz z Muzeum Zagłębia w Będzinie mają zaszczyt zaprosić Państwa na ostatnią już prelekcję związaną z 1050. rocznicą chrztu Polski. Prelekcja będzie połączona z wernisażem wystawy pt. „Mesco dux Polonie baptizatur. 1050. rocznica chrztu Polski”  i odbędzie się 10 listopada 2016 roku o godzinie 12:30 w Zamku.

Spotkanie umilać będą gościom dźwięki chorałów gregoriańskich w wykonaniu Schola Cantorum Gymevensis z Gniewu.
Prelekcja jest czwartą z cyklu "Tak zaczęła się Polska" i zatytułowana będzie "Chrzest Polski po 1050 latach.". Prowadząca spotkanie - Karolina Stolorz - historyk Muzeum Zagłębia w Będzinie
w trakcie prelekcji podsumuje wiadomości, które przedstawiła podczas dotychczasowych spotkań. Będzie to również okazja do wspólnego zastanowienia się nad trwałością wydarzeń roku 966,  jak
i również do ciekawej dyskusji na ten temat.
Wystawa „Mesco dux Polonie baptizatur. 1050. rocznica chrztu Polski” prezentowana będzie na Zamku od 4 listopada 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. Zwiedzający ekspozycję będą mogli zapoznać się z ciekawymi informacjami związanymi z Mieszkiem I, Dobrawą, materiałami źródłowymi ukazującymi początki państwa polskiego, a także z domniemanymi miejscami chrztu Polski. Ponadto na gości czekać będzie niezwykła ekspozycja monet, banknotów, medali i rycin dotyczących roku 966,  a wśród nich banknot o nominale 20 zł, wydany przez NBP specjalnie na rocznicę 1050. chrztu.