W roku bieżącym do Muzeum Zagłębia przekazano z pionu konserwatorskiego pięć zabytków interpretowanych jako aplikacje pasa rycerskiego. Zostały odkryte przypadkowo na Górze Biśnik w Strzegowej. Wykonano je z brązu, być może platerowanego srebrem, na co może wskazywać czarne zabarwienie powierzchni (oksydacja). Pochodzą z XIII lub XIV w.

Wszystkie zawierają przedstawienia zwierząt herbowych wykonane techniką ażuru w otoku. Cztery z nich to przedstawienia orła bez korony, zwróconego w lewo. Zwraca uwagę, że jeden z wizerunków ptaka charakteryzuje się znacznie gorszą jakością wykonania od pozostałych. Istnieje możliwość, że był naśladownictwem oryginalnych aplikacji, wykonanym w celu uzupełnienia zagubionej ozdoby pasa. Piąta aplikacja, niestety, słabiej zachowana przedstawia lwa w otoku tarczy herbowej. Lew przedstawiony jest w pozycji kroczącej w prawo. Oprócz ażuru przy wykonaniu ozdób posłużono się techniką delikatnego graweru, uwypuklającego szczegóły przedstawień. W otokach widoczne są otwory na nity do zamocowania aplikacji na skórze, część nitów zachowała się.