Prezentowany zabytek miesiąca to pochodząca z końca XIX w. kasa sklepowa produkcji niemieckiej. Można ją oglądać na parterze Pałacu Mieroszewskich w tzw. „pomieszczeniu kasowym”.

Kasa wykonana jest z metalu, drewna, szkła i tworzywa sztucznego. Posiada podwójną podstawę składającą się z listwy drewnianej oraz metalowej, prostokątnej szuflady, na której od strony widza widnieje napis w dwóch rzędach: „National Cash Register Co. Dayton, Ohio USA National Cash Register Co. m.b.h. Berlin”. Od strony widza w ozdobnym kartuszu widoczny jest również napis czterorzędowy:  „NATIONAL DAYTON OHIO USA”. Powyżej przeszklone otwory do odczytywania ukazujących się ruchomych cyfr ZŁ i GR.

Całość zwieńczona przymocowaną pod lekkim skosem tabliczką z napisem „KASA”.  Na szczycie nałożona jest tabliczka z napisem „NATIONAL CASH REGISTER  (w półkolu) DAYTON OHIO USA 5000000 DOLLARS CAPITAL 6000 Employes Register Sold 1200 US and Foreign Partners” (napis umieszczony w 6-ciu rzędach). Po przeciwnej stronie: 5 rzędów przycisków w układzie pionowym z oznaczeniami cyfrowymi i literowymi, umieszczone pod oznaczeniami ZŁ i GR. Z prawej strony kasjera korbka do uruchamiania mechanizmu liczącego maszyny. Z lewej pojemnik na rolkę papieru zakryty ozdobną ażurową klapą. Całość zdobiona bogatą dekoracją plastyczną na którą składają się m.in. kwiaty, kokardy.

Kasa sklepowa trafiła do zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie jako dar. Warto podkreślić, jak ważne jest przekazywanie tego typu pamiątek do takich placówek jak nasza. Często stanowi to jedyny sposób na ocalenie historii, tradycji  i wspomnień…