Pałac Mieroszewskich będzie gościć od 10.07.2015 do 31.08.2015 r. prace artystów, którzy wzięli udział w Festiwalu ART PASSION FESTIVAL. Wydarzenie zostało zorganizowane w maju 2015 r. przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to już II edycja Festiwalu w międzynarodowej obsadzie, której realizacja została zaplanowana w oparciu o wieloletnie doświadczenie stowarzyszenia we współpracy z instytucjami kultury na terenie Zagłębia.

Prezentowane prace ukazują estetyczną dojrzałość twórców, dla których - zapewne - inspiracją był ich wewnętrzny świat i intuicja. Natomiast bez wątpienia motywem działania była chęć wypowiedzi. Sztuka bardzo często jest jedynym sposobem wyartykułowania własnych uczuć, przeżyć oraz pozwala zaistnieć w świecie marzeń i baśni.

Eksponowane w muzeum prace są bardzo różnorodne pod względem doboru środków formalnych, czy też technik plastycznych, co czyni wystawę bardzo ciekawą i urozmaiconą pod względem odbioru emocjonalnego. Festiwal jak i ekspozycja prac artystów w instytucjach kultury to projekt, który nie tylko integruje środowisko twórcze, ale też pokazuje widzowi lokalnemu oraz regionalnemu dokonania artystyczne środowiska zagłębiowskiego - za co wszystkim Twórcom pięknie dziękujemy.

Muzeum Zagłębia prezentuje tylko część wystawy pofestiwalowej, pozostałe prace można podziwiać w Galerii Sztuki „Kana Art.” w Sosnowcu i w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi. W sumie w Festiwalu wzięło udział ponad 150 artystów z całego kraju, a Jury oceniało prace w czterech kategoriach: Malarstwo, Haft Artystyczny w formie obrazów, Fotografia Artystyczna, Rzeźba. W Pałacu Mieroszewskich prezentujemy 55 pofestiwalowych prac, a 10 pośród nich jest nagrodzonych i wyróżnionych przez festiwalowe Jury.

GRAND – PRIX – Mariusz Religa „Spacer”, kat. Fotografia Artystyczna

GRAND–PRIX – Halina Kwiatkowska „Wiosna w Górach”, kat. Haft Artystyczny

GRAND – PRIX – Andrzej Gruszka „Miłość”, kat. Malarstwo

GRAND – PRIX – Jacek Opala, kat. Rzeźba