Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie zaprasza na wystawę szopek krakowskich, którą można zobaczyć już od 1 grudnia w Pałacu Mieroszewskich. Na wystawie zaprezentowano 20 szopek pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Szopki krakowskie to niewątpliwe zjawisko na skalę światową. Nigdzie indziej na świecie nie zobaczymy tak niezwykłych konstrukcji upamiętniających narodzenie Chrystusa. Wyróżniającą cechą szopek krakowskich jest ich architektura, na którą składają się stylizowane elementy zabytkowych budowli Krakowa, jak np. strzeliste wieże Kościoła Mariackiego, mury Barbakanu czy złota kopuła Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Czerpiąc inspirację z zabytkowych budowli Krakowa, stanowią one jego miniaturę, która w doskonały sposób oddaje klimat oraz urok tego miasta.
Powstałe z delikatnych, nietrwałych materiałów (jak np. staniol – aluminiowa folia) zachwycają misternością wykonania oraz pięknem krakowskiej architektury, podkreślanej przez niezliczone ornamenty, kolorowe witraże czy plejadę barwnych postaci. Na imponującą galerię figur umieszczonych na wszystkich kondygnacjach szopek, składają się zarówno postaci jasełkowe, jak i świeckie, związane z folklorem i legendami krakowskimi. Znajdziemy tu lajkonika, postaci w strojach regionalnych, czy smoka wawelskiego.
Zaprezentowane na wystawie szopki z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa powstały w latach 1977-2013. Największą jest konstrukcja autorstwa Pawła Nawały, licząca 180 cm wysokości, a najmniejszą miniaturowa szopka autorstwa Romana Sochackiego.
Prezentacji szopek towarzyszą fotografie dokumentujące historię krakowskiego konkursu szopkarskiego oraz film ilustrujący proces tworzenia szopki.
Kuratorem wystawy jest etnograf Anna Góra.
Wystawę będzie można zwiedzać w okresie od 1 grudnia do 10 stycznia 2016 r.
Serdecznie zapraszamy!

zdjęcie szopki krakowskiej z dziećmi