Muzeum  Zagłębia w Będzinie ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowa wystawę pt.  „Mesco dux Polonie baptizatur. 1050. rocznica chrztu Polski”. Będzie ona prezentowana na Zamku od 4 listopada 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.

 

Na 2016 r. przypada obchodzona w całym kraju 1050. rocznica chrztu Polski. Centralne uroczystości związane z tym świętem odbywały się 14 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Miały one charakter kościelno-państwowy, ponieważ z jednej strony przyjęcie chrztu dało początek obecności Kościoła katolickiego na naszych ziemiach, z drugiej - przyczyniło się do powstania państwa polskiego. Muzeum Zagłębia poprzez tę wystawę również włącza się w tegoroczne obchody tego święta.

Zwiedzający ekspozycję będą mogli zapoznać się z ciekawymi informacjami związanymi z Mieszkiem I, Dobrawą, materiałami źródłowymi ukazującymi początki państwa polskiego, a także z domniemanymi miejscami chrztu Polski. Ponadto na gości czekać będzie niezwykła ekspozycja monet, banknotów, medali i rycin dotyczących roku 966,  a wśród nich banknot o nominale 20 zł, wydany przez NBP specjalnie na 1050. rocznicę chrztu. 

Eksponaty prezentowane na wystawie  pochodzą ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum w Chorzowie, a także ze zbiorów prywatnych. Dodatkowo zwiedzanie umilać będą gościom dźwięki chorałów gregoriańskich  w wykonaniu Schola Cantorum Gymevensis z Gniewu wraz z prezentacją fotografii ukazujących aktualny wygląd domniemanych miejsc chrztu Mieszka.

Jednocześnie Muzeum Zagłębia w Będzinie wraz z Fundacją Warsztat Wiedzy zapraszają Państwa na ostatnią już prelekcję związaną z 1050. rocznicą chrztu Polski. Prelekcja będzie połączona z wernisażem wystawy pt. „Mesco dux Polonie baptizatur. 1050. rocznica chrztu Polski”  i odbędzie się 10 listopada 2016 roku  o godzinie 12:30 w Zamku. Prelekcja jest czwartą z cyklu "Tak zaczęła się Polska"  i zatytułowana będzie "Chrzest Polski po 1050 latach.". Prowadząca spotkanie - Karolina Stolorz - historyk Muzeum Zagłębia w Będzinie w trakcie prelekcji podsumuje wiadomości, które przedstawiła podczas dotychczasowych spotkań. Będzie to również okazja do wspólnego zastanowienia się nad trwałością wydarzeń roku 966,  jak i również do ciekawej dyskusji na ten temat.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY