W 1556 r. Otto Heinrich Wittelsbach  elektor Palatynatu Reńskiego  wybrał się w podróż przez centrum Europy, mając nadzieję na odzyskanie należnego mu po babce – nigdy nie wypłaconego przez króla polskiego - posagu.

W podróży towarzyszył mu malarz i drzeworytnik Matthias Gerung, który stworzył wspaniały cykl wedut przedstawiający panoramy miast, które odwiedzali.

W ten sposób powstał najstarszy zachowany wizerunek Będzina. Na tej samej weducie podziwiać można  również XVI – wieczny Sławków i Olkusz. Na tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o tym ostatnim wielowiekowym grodzie we Podziemiach Będzińskich czeka  nowa ekspozycja.


Na wystawie można obejrzeć przeszło 100 archiwalnych kart pocztowych z końca XIX i początków XX wieku „Olkusz na starej pocztówce”, którą już od dzisiaj prezentujemy w Podziemiach Będzińskich. Kolekcja przywędrowała do nas z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że spodoba się również w Będzinie. Prezentowany  zbiór pocztówek  należy do Marka Piotrowskiego, byłego górnika który ponad 20 lat pracował w Zakładach Górniczo – Hutniczych Bolesław.
Po przejściu na emeryturę znalazł sobie nowe hobby, któremu oddaje się bez reszty
od przeszło 11 lat. W swoich zbiorach kolekcjoner ma obecnie blisko 500 pocztówek ukazujących Olkusz i jego okolice – miasto w którym mieszka, z którego pochodzi jego rodzina, i które jak mówi jest jego „Małą Ojczyzną”. Na zaprezentowanych fotografiach znajdziemy najbardziej urokliwe zakątki „Srebrnego Miasta” i Ziemi Olkuskiej – znane zabytki, olkuski rynek i kościół św. Andrzeja, ul. Krakowską, budynek dworca kolejowego, wieżę ciśnień, zabytki techniki, zakłady przemysłowe, jak np. fabrykę naczyń Westena.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania obu obiektów.
Wystawę można oglądać po uprzednim umówieniu pod nr tel. 32 267 77 07

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY